Събота, 18 януари 2025

18.01.2025

Последвайте ни

За първи път в Добрич курс за парамедици (ВИДЕО+СНИМКИ)

33-ма курсисти стартираха първия курс за „Парамедик“ в Добрич

Днес в Добрич започна първият курс „Парамедик“, организиран от Центъра за професионално обучение на Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ – Бургас. В обучението участват 33 души, които ще преминат през 1000 часа теория и практика, завършващи с държавен изпит.

Целта е да се подготвят специалисти за бърза помощ, спешни отделения и други сфери, където професията „Парамедик“ е необходима. Поради големия интерес, университетът планира следващ курс през есента.

На официална церемония, лентата прерязаха проф. Христо Бозов, ректор на Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ – Бургас, Йордан Йорданов, кмет на Община град Добрич, и д-р Светлана Винцянова, ръководител на бъдещия филиал на Бургаския университет.

Бяха представени официалните гости, сред които председателят на Общинския съвет Красимир Николов, заместник-кметът на Добрич Владимир Трендафилов, заместник областният управител Живко Желязков, д-р Георги Желязков, директор на МБАЛ Добрич, проф. д-р Стоянка Петкова-Георгиева, ръководител дирекция в Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ – Бургас, д-р Огнян Господинов, директор на Центъра за спешна помощ в Добрич.

„В спешната помощ има голям недостиг от кадри и това е не само от парамедици, но и от лекари и медицински сестри. Ние като държавен университет изпълняваме държавната политика да помагаме с кадрите в областта на медицината“, каза проф. Христо Бозов.

Той посочи, че част от вече завършилите курса в Бургас са започнали да учат за медицински сестри. Част от тях са лекарски асистенти, други работят на различни места, където парамедиците са полезни. „Например в пожарната, в спешната помощ, в системата на Министерството на вътрешните работи и на отбраната. Също така имаме хора, които осигуряват плажните ивици през летния сезон“, посочи ректорът на университета.

В момента броят на лекарите в България е около 30 000 души, а на медицинските сестри е малко по-малък. „И ние затова ще помагаме с откриването на филиала за обучение на медицински сестри на нашия университет в град Добрич, не само на град Добрич и областта. Ще помагаме на държавата с подготвяне на кадри за медицински сестри на парамедици“, каза проф. Христо Бозов.

Ректорът изрази надежда новият филиал в Добрич да бъде открит през септември 2025 година и потвърди, че в края на февруари ще идва експертната група от Националната агенция по оценяване и акредитация, която да оценява готовността за откриване на филиал за обучение на медицински сестри в град Добрич.

„От 2017 година работим и медицинския филиал, и курсовете, които ще се провеждат към него, да се случат. Вече сме 2025 година и това е реалност. Пандемичните години показаха огромния дефицит, който не само нашата област, но и цялата държава изпитва“, каза кметът на град Добрич Йордан Йорданов. Той припомни, че благодарение на народните представители Деница Сачева и Мая Димитрова са постигнати променим и законодателството.

По време на откриването на курса, д-р Светлана Винцянова, ръководител на бъдещия филиал на Бургаския университет каза, че за нея е част. „Ние сме положили много усилия и се надяваме с Божията помощ да бъдем благословени по този път. Да изкараме първия курс за парамедици. Да реализираме проекта за отваряне на филиал на Университет „Проф. Д-р Асен Златаров“ в Добрич, за да можем да създадем една академична общност в нашия град както като студенти, така и като преподаватели“, посочи тя.

„Записах се в този курс с голямо желание и с нетърпение очакваме първата лекция на професор Бозов. Това, което ме мотивира да се запиша в курса, е емпатията и желанието да помагам“, каза пред Про Нюз Добрич Николета Иванова, която освен курсист е и учител по професия.

Мариета Канаврова е ръководител на клуб по гимнастика и работи активно с деца. Именно затова е била приета в курса след запълване на броя с курсисти. „Този курс за мен е много хубави и важно знание. Това е нещо, което дава една основа да си полезен и важен за околните“, каза Мариета Канаврова и допълни, че не го прави с идея да го практикува като професия, а по-скоро като чудесно допълнение към нейната професия.

В обучението участват и кмет и кметски наместник. Силвия Пенчева е кмет на с. Долина и решава да се запише на курса, тъй като населението в селото е застаряващо и иска да е готова във всеки един момент да помогне. „Да, ние сме първите хора до тях. Каквото и да се случи, трябва да им помогнем. Но като дойде линейка, може да е късно“, каза кметът на селото.

По подобни подбуди участва и Йорданка Йорданова, която управлява с. Орлова Могила. „Смятам, че знанията, които ще придобия тук, ще ги прилагам на хората, които са в населеното място, предимно възрастни. Те и без това се допитват до нас. Постоянно ни молят да извикаме линейка или да им измерим кръвно“, посочи кметският наместник.

За д-р Георги Желязков, директор на МБАЛ Добрич новият курс е важно нещо, защото е наистина първата стъпка към отварянето на филиала за обучение на медицински сестри в града. „Това е първата стъпка в обучението на първия курс парамедици. Първият от многото, надявам се оттук нататък. Защо е важно това нещо? Защото те са жизнено необходими в тези кризисни ситуации на предния фронт, а именно в Спешна помощ и в Бърза помощ“, посочи д-р Желязков.

Директорът на МБАЛ Добрич сподели, че обучените парамедици са добре са дошли в болницата в Добрич. „При една адекватна подготовка могат да участват в нашето Спешно отделение, както и в Центъра за спешна медицинска помощ на територията на нашия град“.

На събитието присъстваха също д-р Светла Илиева, заместник-директор медицинска дейност в МБАЛ Добрич, Румяна Куманова, главна медицинска сестра на МБАЛ Добрич, д-р Бисерка Пачолова, директор на ДКЦ 1 Добрич, д-р Анелия Коларова-Кисьова, председател на БЛС Добрич, д-р Даниел Донков, председател на ПК ЗСДДП към Общински съвет Добрич, Ива Пехливанска, председател на Съюза на парамедиците в България, и д-р Митко Груев, началник на отделението по анестезиология и интензивно лечение в МБАЛ Добрич. 

c