Четвъртък, 16 май 2024

16.05.2024

Последвайте ни

УНСС и Българската асоциация по киберсигурност подписаха меморандум за сътрудничество

Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) и Българската асоциация по киберсигурност се ангажират да заздравят сътрудничеството си и да надградят уменията на младите хора в областта на киберсигурността, да подпомогнат и поощрят диалога между бизнеса и студентите, съобщиха от асоциацията.
"Динамичното развитие на дигитализацията изисква професионализъм и подготовка. Мисията за овластяване на младите хора неизбежно включва обучението им по въпросите на киберсигурността и решенията на актуалните технологични предизвикателства". Около това се обединиха проф. Димитър Димитров, ректор на УНСС, и Светлин Илиев, председател на Българската асоциация по киберсигурност, при подписването на меморандума за сътрудничество (БАК).
Университетът и асоциацията ще си сътрудничат активно за подготовката и развитието на кадри в областта на киберсигурността, фокусирайки се върху предоставянето на висококачествено академично образование, което отговаря на актуалните и бъдещи нужди на бизнеса.
"УНСС е един от най-динамично развиващите се университети в България. Действаме с пулса на младите хора и съвременните образователни тенденции. Това ни прави не само предпочитано висше учебно заведение, но и ценен партньор и съмишленик. Обичаме да даваме хоризонт, да изпреварваме събитията", каза проф. Димитров. Той допълни, че акцентът върху развитието на високите технологии и киберсигурността е както важна част от живота ни, така и неизбежна политика за академичната общност.
БАК се ангажира да осигури квалифицирани експерти от своите членове, които да дават практически знания и умения от гледна точка на бизнеса. Тези експерти ще се включват в лекции, семинари, работилници и други учебни форми, за да подобрят връзката между академичното обучение и практическите нужди на киберсигурността в бизнеса.
"Нашият фокус е насочен към младите хора. С грижата за тях проявяваме грижа и отговорност за бъдещето. Неизменна част от него са високите технологии и възможностите ни както да се възползваме от тях в максимална степен, така и да се предпазваме ефективно от негативните прояви в онлайн пространството", заяви Светлин Илиев. 
Председателят на Българската асоциация по киберсигурност благодари на УНСС за ангажираността. "В нашата сфера на дейност от особено значение е да се мисли в перспектива, да има предварителна подготовка, да са налице нужните базови знания и умения, да ги поддържаш и надграждаш. Точно тази наша кауза стои в основата на подписаното днес споразумение", каза той.
Партньорите ще работят заедно за разработването на стажантски програми и практики за студентите, които да им предоставят възможност да приложат и разширят своите знания и умения в реални бизнес ситуации. Това ще насърчи развитието на студентите и ще им помогне да станат ефективни професионалисти в областта на киберсигурността след завършването на обучението си.
 

c