Сряда, 26 юни 2024

26.06.2024

Последвайте ни

Как се използват растителните отпадъци се учат в ОУ „П. Хилендарски“ в с. Безмер

Органичните отпадъци - хранителни и градински, имат една обща черта, която ги отличава от останалите битови отпадъци – те бързо се разлагат. В природата разградените вещества се усвояват от почвата, като по този начин се възстановява нейното плодородие. Компостът подхранва почвата, изгражда структурата, повишава обмяната на въздух и осигурява задържането на вода в нея. Добавеният към почвата компост намалява ерозията, подобрява киселинността и развитието на корените на растенията. Компостът е наричан още биотор или “Черното злато” за почвата.

Това и още много за ползите от компостирането ще научат по време на образователна работилница в ОУ „П. Хилендарски“ в с. Безмер. Тя ще се проведе на 23 април от 11,00 часа и е част от застъпническите действия и кампания сред местната общност, която се провеждат по проект „Партньорства за развитие“. Той е финансиран по Оперативна програма „Добро управление“. Проектът се осъществява от Сдружение "Работодателска организация "КРИБ - Добрич" в партньорство с Община Тервел.

Кампанията обхваща 9 детски градини и ученици от 7 начални, основни и средни училища, намиращи се на територията на общината.

В рамките на проекта е разработена брошура „Как да използваме растителния отпадък“, която показва на младежите и техните родители как може да се създава компост в домашни условия. 

 

Проект BG05SFPO001-2.025-0088
„Партньорства за развитие“,
стойност на проекта: 59 215.21 BGN

c