Вторник, 18 юни 2024

18.06.2024

Последвайте ни

Григор Ангелов отваря метафорични прозорци с изложба в галерия „Париж“

Изложба живопис на Григор Ангелов ще бъде подредена в галерия „Париж“. Експозицията „Прозорец“ може да бъде разгледана от 18 март до 30 март и онлайн в сайта на галерията, съобщават организаторите.
Изложбата е озаглавена „Прозорец“, тъй като освен реалните прозорци в картините, които присъстват и които водят към други светове, има и метафорични прозорци, които са именно очите. През тях прониква едно синьо небе, една лазурност и същевременно покана към отсрещния човек да се потопи в тази отвъдна реалност, отбелязва Надя Павлова.
По думите й много често авторът рисува себе си, като една от знаковите картини с автопортет е тази на красива жена, държаща на поднос неговата глава, като препратката към Иродиада и танцът на Саломе е неслучайна. „Тук най-ясно се вижда властта на женската красота, нейното мощно влияние, което обезсилва мъжа и води до доброволното му преклонение, отдаване и дори саможертва пред нея“, допълва тя. 
Павлова допълва, че основен образ в произведенията на Григор Ангелов е този на жената, като тя е изведена на преден план с красивото си лице, изящна шия и големи очи. Красотата й е леко кукленска, но същевременно и сюрреалистична, което я лишава от тази захаросаност на куклата и я превръща в нещо отвъдно красиво. Понякога е без коса, но това не пречи на красотата й, защото преобладава изящността, едновременното ѝ присъствие и отсъствие, и замечтания, загадъчен копнеж в очите ѝ, отбелязва още тя.
„Сюрреализмът, съчетан с лек наивизъм в картините на Григор Ангелов, прави творбите му топли, меки, приласкаващи, винаги съчетани с леко намигване, но най-вече водещи към нещо неземно, нереално и някак много желано място. Там са тези хипнотични, трансцедентни жени, котки – сфинксове, прозрачни шапки и говорещи шкафове. Там е светът на Григор Ангелов“, казва Надя Павлова.
Григор Ангелов е роден през 1941 г., а през 1973 г. завършва в НХА специалност „Плакат“ при проф. Александър Поплилов. Печели множество награди като плакатист, а по-късно се посвещава на живописта. Работата в областта на плаката оказва съществено влияние върху творбите му, като ги прави много знакови и говорещи на зрителя.
/ВСР

c