Събота, 28 септември 2024

28.09.2024

Последвайте ни

Трябва ли да ни притесняват метеорити като снощния?

"Това не са тела, които биха застрашили жизнения цикъл на нашата планета", каза доц. Никола Петров

Метеорит освети и стресна цяла България в късните часове на 11 юли. 

"Каменни късове или остатъци от комети се движат в междупланетното пространство и понякога се случва те да навлязат в земната орбита. Заради силното триене в атмосферата те започват да горят. Ние виждаме огнената диря и ако са по-големи, например с размер на футболна топка, се разпадат и тогава чуваме взрива. Това не са тела, които биха застрашили жизнения цикъл на нашата планета. Метеорити с големината на футболна топка падат между 25 и 30 хил. на година, а тези, които са по-големи, например колкото пералня, падат между 6 и 12. Това изобщо не е необичайно", каза директорът на обсерваторията в Рожен доц. Никола Петров за "България сутрин".

Той припомни за подобен случай преди няколко години и обясни каква точно е разликата между метеорит и метеор. 

"В Челябинско преди няколко години имаше случай на по-голям метеорит, който беше причинил и счупвания на стъкла. Скоростта на движение на навлизане в земната атмосфера е от 20 до 50 километра в секунда. Ако от тялото не са достигнали частици до земната повърхност и напълно изгори в атмосферата, значи това е било метеор, а ако все пак са достигнали, тогава вече е метеорит", обясни доц. Петров Bulgaria ON AIR.

"Няма за какво да се притесняват хората. Другия месец ни очаква Персеидният метеорен поток, който ще се случи между 11 и 13 август. Тези "падащи звезди" са с размерите на оризово зърно. Това няма да предизвика някакъв съществен катаклизъм", успокои доц. Петров.

Източник: www.bgonair.bg

Видео: Meteo Balkans, Александър Захариев, гр. Елин Пелин

c