Понеделник, 01 юли 2024

01.07.2024

Последвайте ни

Сдружение „Врачанските къщи“ внесе предложенията си за промяна на Закона за културното наследство, подготвя и изложба в Народното събрание

Сдружение „Врачанските къщи“ внесе предложенията си за промяна на Закона за културното наследство, подготвя и изложба в Народното събрание
Изложба „Врачанските къщи – нестихващо достолепие“ ще организира от 17 януари, в Народното събрание Сдружение „Врачанските къщи“, каза за БТА председателят на Сдружението Светла Буюклийска. Изложбата е по покана на народния представител от Враца Деница Симеонова и ще бъде разположена за седмица, в мраморното фоайе на Парламента.
Включени са около 20 постера, на които могат да се видят най-знаковите къщи във Враца в периода от Освобождението до 1944 г. в архитектурните стилове „сецесион“ и „модернизъм“, обясни Буюклийска. По думите й от тези къщи във Враца са останали малко и сред тях са Скачоковата, Бобошевската, Балабановата къщи, Митрополията, Епархийския дом.
При откриването на изложбата ще бъдат представени и внесените от Сдружението предложения за изменение и допълнение на Закона за културното наследство, каза още Светла Буюклийска.
Едното предложение е за олекотяване на процедурата към Института за културно наследство, касаещ ремонта на къщите, обявени за паметници на културата. „Всеки, който е искал да си ремонтира къщата, знае, че Институтът "задръстваше" целия този процес“, обясни Бюуклийска. Предложението на Врачанското сдружение е да се върне институцията на „мълчаливото съгласие“, която гласи, че щом изтече административният срок за отговор от Института, да се смята, че проектът е съгласуван. „И за да има контрол, в рамките на един месец, който е ползвал тази привилегия на мълчаливото съгласие, да внесе проекта и в съответната община, където е имотът и по реда на Закона за устройство на територията да се свика експертен съвет, за да получи одобрение“, посочи още председателят на Сдружението.
Второто предложение е за съставяне на списъци на всички културни паметници на територията на всяка община, които да се запишат в Имотния регистър и в Кадастъра. Това ще улесни хората, които купуват имот, тъй като ще могат предварително да проверяват дали не са попаднали на паметник на културата, защото отписването му в последствие е процедура, която може да продължи с години, обясни Светла Бюуклийска. По думите й навсякъде по света има връзка между списъка на паметниците на културата, Имотния регистър и Кадастъра.
От Сдружение „Врачанските къщи“ предлагат и приемането на насърчителни мерки по отношение на собствениците на къщи, които са обявени за частни културни паметници. Предложението е взето от испанския Закон за културното наследство, където освен  репресивни мерки за собствениците, каквито има и в нашия закон, има и цял отдел за насърчителни мерки, допълни Светла Буюклийска. Съгласно предложението собственик на къща, която е паметник на културата, ще може да получава преференции за кредит, ако реши да я ремонтира. А когато се касае за реставрация на фасада – директно да се субсидира от публични фондове. „Защото тези фасади са публична ценност, те правят нашата цивилизационна среда. И както красотата, така и разрухата им засяга всички “, обясни Буюклийска.
По думите ѝ от Сдружението предлагат и да се въведе звание „Защитник на културното наследство“, което да се връчва приживе или посмъртно на големи архитекти, урбанисти и инженери, които са създали европейския облик на българските градове.
Светла Буюклийска се надява по темата за опазването на къщите, които са културни паметници, да се организира и дебат в Комисията по култура към Народното събрание.

c