Петък, 05 юли 2024

05.07.2024

Последвайте ни

Районна прокуратура – Добрич проверява проблемния пункт за вторични суровини в района на „Дружба 4“

Районна прокуратура – Добрич е възложила нова проверка на проблемния пункт за вторични суровини на Околовръстен път в района на квартал „Дружба 4“, каза за Про Нюз Добрич нейният говорител Даниел Илиев.

Както по-рано писахме, в малките часове на 9 юли служители на Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ са реагирали на сигнал за остра, задушлива миризма, чийто източник е именно този обект.

Сигналът е подаден от Недялко Колев, който живее и работи в съседство. В свои Фейсбук публикации той пише за „силна миризма на отровни химикали и пропан бутан“. По думите му, които са придружени от снимков и видеоматериал, „в пункта се режат неразоборудвани автомобили заедно с пластмасата, стъклата, гумените уплътнители“ и „се съхраняват варели с отровни остатъци“.

Проверката е възложена миналата седмица и трябва да приключи в едномесечен срок – около средата на август. Тя има за цел да установи данни за управление, пренасяне и съхранение на опасни отпадъци не по установения ред.

Тепърва ще се изяснява какво е имало в тези варели, дали веществото представлява отпадък или опасен отпадък и има ли собственикът на пункта разрешително да го съхранява и управлява, каза още Даниел Илиев.

Припомняме, че в отговор от 26 април т. г. на жалба за изгаряне на отпадъци, сред които масла и стари гуми, генериращо задушлива миризма от площадката за вторични суровини, от РИОСВ – Варна информират, че на мястото е извършена проверка, при която не са установени изгаряне на отпадъци, замърсяване на въздуха или характерна миризма.

„По постъпил на 6 април 2023 г. в РИОСВ – Варна сигнал […] за горене на гуми, кабели и рязане на автомобили е извършена последваща проверка на обекта“, при която отново не са установени посочените в сигнала дейности и замърсяване, гласи още писмото.

В обекта се извършва „съхраняване на отпадъци от черни и цветни метали, негодни за употреба оловни акумулатори, батерии, отпадъци от излязло от употреба електрическо и електронно оборудване, отпадъци от излезли от употреба МПС, пластмасови опаковки“, се казва в кореспонденцията.

Установено е обаче, че към момента на проверката дружеството, което стопанисва обекта, не притежава разрешително за дейности с отпадъци, каквото се изисква от Закона за управление на отпадъците. За нарушението са предприети административно-наказателни действия.

 

 

 

c