Събота, 06 юли 2024

06.07.2024

Последвайте ни

Фестивалът "Процес - пространство" с 34-то издание, творческата му част е в Балчик

През 2023 година фестивал „Процес – Пространство“ отбелязва своето 34-то издание под мотото „Археология на щастието“. Той ще протече на три сцени – Русе, Варна и Балчик.

Началото бе поставено с изложба на 31 май в Градска художествена галерия – Русе, а вълнуващият финал ще е в Балчик в края на тази седмица. Варна е горещият център на едно от най-провокативните събития – изложба „ТУХЛАТА/ 2023“.

Творческата част на фестивала се провежда в Балчик от 2 до 11 юни. За 34-то издание на форума са избрани участници и гости от България и чужбина, които ще работят на място и дистанционно. Куратор на проекта е изкуствоведът Христина Бобокова, артистичен директор е художничката Рада Якова.
 
Мотото на фестивала за 2023г. е АРХЕОЛОГИЯ НА ЩАСТИЕТО има за цел да ни замисли относно различните разбирания за понятието щастие в съвременното общество, артистичните пориви, търсения, емоции и процеси, които ни доставят удовлетворение от живота, удоволствие или пък ни правят нещастни. Индивидуалните вълнения, отнесени към ежедневните проблемите, вълнения и страсти, както и отделни факти от живота и дефекти в обществото, отнесени към напредъка и промените около нас и на които ставаме свидетели в съвремието, биха могли да намерят отражение в творчеството на артистите участници, работещи в група или индивидуално в рамките на фестивала.
 
„Процес – Пространство“ е платформа, изградена за артисти и дава възможност за обмяна на опит, колаборация, индивидуално развитие и изказ, дискусии по актуални теми, свързани с култура и изкуство.
 
Основен организатор на форума е фондация „Процес – Пространство“. В рамките на фестивала в Балчик ще се открият две изложби, които са със свободен достъп за публика. Едното е изложба „Димитър Грозданов – другото лице“, която ще бъде открита в Градската художествена галерия  на 9 юни от 17:30 ч. Експозицията представя по-редки творби на художника и изкуствовед от частни колекции. Може да бъде видяна до 5 юли.
Изложба „Археология на щастието“ ще бъде открита на 10 юни от 18:00ч. в информационен център „Мелницата“, ет. 4. Експозицията представя художествени произведения от 34-то издание на фестивал „Процес – Пространство“. Тя може да бъде видяна до 5 юли. Куратор е Христина Бобокова, арт директор е Рада Якова.
Участници: Константин Константинов (България), Илиана Илиева (България), Иглика Христова (България), Рада Якова (България), Силвия Богоева (България), София Димова (България), YO/KO+INA (България), Катрин Томова (България), Ники Сотиров (България), Мариус Стролиа (Литва), Вилма Силейкиене (Литва), Ник Твалвхофен (Холандия), Марко Майер (Холандия).
На 10 юни ще се проведе еднодневен форум под формата на дискусия на тема „Проблеми и перспективи на съвременното изкуство в България/ 2023“ в конферентна зала „Мелницата“ в Балчик, от 10:30 ч. За лектори на дебата са поканени личности, работещи в сферата на съвременното изкуство, куратори, журналисти, културолози, които ще представят свои мнения, наблюдения и позиции по теми, като познанията и възприемането на съвременното изкуство в България, публики за съвременно изкуство в страната, експониране, изложбени пространства и музеи за съвременно изкуство в България, пазар и колекциониране на съвременно българско изкуство. Лекторите са Маргарита Доровска - директор на музей на хумора и сатирата в Габрово,  Георги Лозанов - философ, анализатор, журналист, преподавател, Греди Асса - художник и преподавател, Ралица Герасимова - куратор, представител на неправителствения сектор, работещ за развитие на съвременно изкуство в България, Владимир Илиев - колекционер и собственик на галерии в България и чужбина, Иглика Христова - преподавател по изкуства в Сорбоната/Париж, съвременен артист, Радослав Механджийски и Теодора Константинова - създатели на платформата за съвременно изкуство и култура Art & Culture,  5New Artist Studio - създатели на документалният филм „От къде на къде българско изкуство“.  
По традиция в края на фестивала се закрива изложба, представяща резултатите от колективната работа и взаимодействие между участниците във фестивала всяка година. През 2023 година това ще бъде изложбата „Археология на щастието“.
 

c