Неделя, 30 юни 2024

30.06.2024

Последвайте ни

Студенти от Технически университет София завоюваха четири медала на първия Европейски университетски зимен шампионат

Студенти от Технически университет (ТУ) в София, завоюваха четири медала на първия Европейски университетски зимен шампионат. Състезанието се проведе от 18 до 21 декември 2023 г. в Италия, Доломити, Вал де Золдо. Спечелените четири медала – един златен, един сребърен и два бронзови, класираха Техническия университет - София, на трето място сред 45 университета от общо 20 държави, съобщават от пресцентъра на висшето училище.
Камен Златков е европейски шампион в дисциплината алпийски ски слалом, а на гигантския слалом се класира на седмо място. Юлия Златкова е вицеевропейска шампионка в дисциплината алпийски ски слалом, а в гигантския слалом се класира на шесто място. Александър Кръшняк спечели две трети места в сноуборд дисциплините паралелен гигантски слалом и гигантски слалом, а в алпийския ски слалом се нареди на шестнадесето място. Елеонора Досева спечели осмо място в слалома и десето място в гигантския слалом при алпийските ски.
Със своите класирания Юлия Златкова и Елеонора Досева спечелиха второ място за отборната купа - ски алпийски дисциплини, жени. Шампионатът се организира от Европейската университетска спортна организация (EUSA), в която пълноправен член от България е Асоциация за университетски спорт “Академик“ (АУСА) , поясняват от висшето училище.
Отборът на България спечели първо място в крайното класиране на държавите, взели участие в първия Европейски университетски зимен шампионат, с участието на студенти от ТУ – София, Лесотехническия университет и Национална Спортна Академия (НСА) “Васил Левски“.
Българската делегация бе водена от представителя на АУСА - Марина Терзийска; старши преподавател Александър Александров - треньор и водач за отбора на ТУ – София; д-р Милчо Узунов – представител на АУСА и ТУ – София; доц. Желязко Георгиев – треньор и водач на ЛТУ – София, и представител на Асоциацията за университетски спорт “Академик“ (АУСА).