Петък, 17 май 2024

17.05.2024

Последвайте ни

Сътрудник и биограф на Стивън Хокинг ще участва в Софийския фестивал на науката

Близкият сътрудник и биограф на Стивън Хокинг – Томас Хертог, ще се срещне с българска публика на 11 май в рамките на Софийския фестивал на науката, съобщават от издателство „Сиела“.
По думите им в рамките на форума в „София тех парк“ Хертог ще представи една съвсем различна гледна точка за историята на Вселената, произхода на времето и законите на физиката. Въпросите за това какво е имало преди Големия взрив, как се е случило така, че нашата вселена е годна за живот, могат ли физичните закони да еволюират и др. са разискани от космолога и в книгата му „За произхода на времето. Последната теория на Стивън Хокинг“. Тя излиза на книжния пазар на 8 май и се очаква да е сред акцентите на срещата му с българската публика.
Според „За произхода на времето. Последната теория на Стивън Хокинг“ учените, включително и самият той, дълго време са гледали по погрешен начин на вселената, разказват издателите. „Те са се опитвали да я изследват сякаш са външни наблюдатели – от гледната точка едва ли не на богове извън времето и пространството. „Време е да престанем да се правим на Бог“, казал Хокинг. Защото как можем да наблюдаваме нещо отстрани, ако сме част от нещо“, допълват от „Сиела“.
„За произхода на времето. Последната теория на Стивън Хокинг“ е написана на достъпен език. В нея са включени всички ключови моменти от историята на съвременната физика и космология, както и научните постижения и теориите от квантовата механика и теорията за Големия взрив до струнната теория, мултивселената и идеята за вселената като холограма.
„Също като Айнщайн, Стивън Хокинг мислеше, че дългосрочното бъдеще на човечеството в крайна сметка ще зависи от това колко добре сме разбрали най-дълбоките си корени. Това го движеше в неговото изучаване на Големия взрив. Окончателната му теория за вселената е нещо повече от само научна космология. Това е една космология в хуманистичния смисъл, в която вселената е разглеждана като наш дом – макар и голям, – а нейната физика има корените си в нашите отношения с нея“, отбелязва Томас Хертог за Хокинг.
/ГН

c