Сряда, 18 декември 2024

18.12.2024

Последвайте ни

Разходката в античния храм на Кибела в Балчик – вече е възможна във виртуална реалност

В Историческия музей в Балчик беше представен проектът „Иновативен начин за представяне на храма на Понтийската майка на боговете – Кибела от Дионисополис. Виртуалната реалност като част от образователните програми на Исторически музей – Балчик“. Той е реализиран с финансовата подкрепа на Министерството на културата.

Храмът на богинята майка Кибела е открит през 2007 година в Балчик. Макар това да е единствения открит такъв храм на  Балканския полуостров, той продължава да не е социализиран и адаптиран за туристи.

С помощта на Община Балчик част от находките са реставрирани и консервирани в музея, но  посетителите търсят да видят храма, сподели директорът на музея Радостина Енчева, която е един от откривателите на античния храм. Тя си пожелава да види храма в цялостен вид, преместен на общински терен в автентичните си размери, с реплики на находките, а оригиналите да останат в музея, който пък да бъде преместен в Мелницата.

Развитието на технологиите в последните години постави все по-големи изисквания към съвременните музеи. Усилията на екипа на Исторически музей – Балчик по този проект са насочени към създаване, адаптиране и разпространение на дигитално културно съдържание и дигитални образователни ресурси в подкрепа на различни възможности, които музеят предлага за работа с публики. Използвайки възможностите на новите технологии и всички иновационни методи с технически средства, Исторически музей – Балчик, чрез VR очилата, представя атрактивно храма на Кибела и създава в посетителя едно пълноценно и интересно изживяване.

По проекта са осигурени пет комплекта очила за виртуална реалност, която представя храма на Кибела - фасадата с 4 стъпала, колоните, фронтона.  Очилата дават възможност да се разгледа храмът от  всички страни на 360 градуса. Можете да сложите очилата и да видите морето, където плава античен кораб, да влезете вътре в храма, да видите  храмовата статуя с колоните, пейки  с лъвски лапи, всичко от мрамор. Закупен е тъч скрийн с 3D игри, пъзел загадки и други забавления.

Храмът на Кибела е открит през 2007 г. и е част от културното наследство на страната ни. България е единствената страна в света, притежаваща най-голямата група движими културни ценности, свързани с култа към Майката на боговете, откривани досега на едно място. Това са над 200 монети, 35 мраморни епиграфски паметници, над 20 мраморни скулптурни изображения на Кибела, Афродита, Посейдон, Дионис и Пан. Всички тези ценности се съхраняват в Исторически музей – Балчик и се радват на голям интерес от български и чуждестранни посетители.

Музеят има вече идеи за бъдещи образователни програми и готовност за нови проекти, като ще кандидатства отново пред Министерство на културата. Идеята е, освен виртуалната реалност, тук в експозицията, да бъде добавена и добавена реалност към експонатите в музея.

„Защото публиката вече е различна и музеят не е това, което беше. Музеят трябва да бъде съвсем различен. Той трябва да посреща деца, да ги забавлява, те да усещат тук. Не трябва да се затормозяват с беседи, а да могат да пипнат, да могат да играят и да си тръгнат щастливи, да си тръгнат с нещо“, сподели Радостина Енчева.

c