Вторник, 02 юли 2024

02.07.2024

Последвайте ни

Министерският съвет и МОСВ ще платят 150 хил. лв. обезщетение на наследниците на загинала при взрива в завод „Миджур“, съобщиха от ВАС

Върховният административен съд (ВАС) осъди Министерския съвет и Министерството на околната среда и водите (МОСВ) да заплатят 150 хил. лв. обезщетение на наследниците на загинала при взрива в завод „Миджур“. Това съобщиха от съда.
Производственият инцидент стана на 1 октомври 2014 година.
Делото е образувано по касационна жалба на трима наследници срещу решение на Административен съд-Видин, с което са отхвърлени предявените от тях искове по закона за отговорността на държавата в резултат на незаконно бездействие на органи и длъжностни лица.
Според ищците Министерският съвет не е предприел необходимите мерки за спиране на действията по унищожаване на 1,6 млн. противопехотни мини, внесени от Гърция у нас, след като на 6 юли 2008 г. е бил уведомен с искане за намеса от четири неправителствени организации.
Вносителите на исковата молба твърдят, че Министерският съвет е бездействал за изпълнение на възложените му функции по ръководство и осъществяване на вътрешната политика на България в съответствие с Конституцията и законите по осигуряване на обществения ред и националната сигурност.
В исковата молба ищците твърдят, че МОСВ не е предприело действия по отнемането на издаденото на „Видекс“ АД разрешително за експлоатация на завод „Миджур“ в село Горни Лом.
След като заместник-министърът на околната среда и водите е бил уведомен с писмо от септември 2009 г. за вноса на около 1,6 млн. броя противопехотни мини и съгласно т. 17 от издаденото разрешително, се задължава да извърши проверка за наличието на предпоставки за изменение или отнемане на разрешителното.
Съгласно сключения договор на на 8 юли 2008 година между „Акмон“ СА със седалище в Гърция и „Видекс“ АД, българското дружество е поело задължение за разоръжаване и безопасна ликвидация на противопехотни мини по стандарта STANAG 4518 с прилагането на метода „технология на топене“. Под записаните в договора термини „разснарядаване“ или „демилитаризация“ е следвало да се разбира „пълно и безопасно ликвидиране на мините, включително взривното вещество и детонатора“.
Върховните съдии приемат, че трансферът на противопехотните мини по договора между „Акмон“ СА и „Видекс“ АД е в нарушение на Конвенцията за забрана на използването, складирането и трансфера на противопехотни мини и за тяхното унищожаване според Отавската конвенция. Конвенцията допуска трансфер с цел унищожаването на противопехотни мини, но не и с цел обезвреждането на мините по друг начин. Уточнява се, че съобразно предвижданията на конвенцията Междуведомствената комисия не е трябвало да разрешава сделката, а Междуведомственият съвет да издава необходимите за изпълнение на договора лицензи на „Видекс“ АД. Съдът приема, че условията на договора са несъвместими с поетите от държавата международни задължения. Според ясните предписания на международния договор държавите трябва да унищожават, а не да утилизират противопехотни мини.
Решението на ВАС е окончателно.

c