Неделя, 29 септември 2024

29.09.2024

Последвайте ни

ЕФЕ: Около 130 000 представители на коренното население на Еквадор ще се възползват от програма за опазване на културното им наследство

Около 130 000 души в стотици общности в Еквадор ще се възползват от 22 проекта за традиционна народна архитектура. Те са бенефициенти на мерките, въведени от Националния институт за културно наследство (INPC), и които са въведени в изпълнение, предаде испанската новинарска агенция ЕФЕ. 
В съответствие с публичните политики, генерирани от Министерството на културата и културното наследство на южноамериканската страна, INPC започва да насърчава запазването на традиционната архитектура през 2022 г. 
Тази инициатива, осъществена от INPC, предоставя икономически стимул в размер на половин милион щатски долара за две категории: Запазване на съществуваща общинска собственост и Изграждане на нова общинска собственост.
 
Традиционна архитектура
Традиционната архитектура е част от материалното културно наследство и от идентичността на колектива или социалната група, която трансформира средата, поради което е тясно свързана с нематериалното културно наследство.
Общо в INPC са постъпили 89 инициативи от 17 провинции и 38 кантона, съобщи вчера за EFE източник от Института. 
Те са подложени на процес на разглеждане от жури, което оценява подхода към устойчивостта, иновациите и опазването на сградите чрез прилагане и спасяване на традиционни строителни техники. 
"От тази инициатива някои чудесни проекти вече са реалност и ще бъдат открити през тази година. От това пряко и косвено ще се възползват близо 130 000 души в стотици общини в цялата страна", заявиха от INPC.
 
Напредък на проектите
Според доклада на института напредъкът на проектите варира от 70% до 100%.
"Muyu wasi" (къща за семена) е един от 22-те проекта, които вече са завършени. Основната му цел е да приюти качествени семена на традиционни култури, местните и креолските народи, превръщайки се в център за обучение относно стойността на семената и решаващата им роля за здравословното хранене.
Освен това проектът се стреми да бъде жива лаборатория за изследвания и обмен на знания в областта на пермакултурата (приложна наука за дизайн на човешките местообитания и земеделски площи, наподобяващи максимално естествените – бел. ред.), като опазва и развива хранителното и културното наследство, включително архитектурното наследство на коренните общности в андската провинция Имбабура.
Завършен е и занаятчийският център на община Шалала - проект в провинция Котопахи, който има за цел да предостави на жителите инфраструктура, позволяваща им да укрепват единството и реда чрез строителство с естествени и местни материали, като също така има за цел да даде възможност на членовете на общността да бъдат носители на знания за добри екологични практики. 
Завършен е и друг проект - центърът за разпространение на традиционни занаяти. Той спасява от изчезване традиционните строителни техники на коренните жители уаорани, използвайки местна дървесина, местен вид бамбук и палмови листа.
Предложението е насочено към запазване на архитектурата и интегрира дейности за обучение, овластяване на новите поколения и подходи, свързани с равенството между половете, които целят запазване и споделяне на церемонии, традиции и знания на предците.
В сърцето на амазонската джунгла общността на коренните жители тивино уаорани се превръща в пазител на културата на предците си, "изправена пред предизвикателствата на забравата и западното влияние", казва INPC.
С активното участие на старейшините от общността проектът цели не само да запази архитектурата на предците, но и да предаде знанията на новите поколения, се посочва в документа, който описва напредъка на 22-те проекта.
(Тази новина се разпространява по споразумение между БТА и испанската новинарска агенция ЕФЕ)

c