Неделя, 30 юни 2024

30.06.2024

Последвайте ни

Българският туристически съюз отбеляза тържествено 161 години от рождението на своя патрон Алеко Константинов

С поднасяне на цветя и планинарски песни пред бюст-паметника на Алеко Константинов в Борисовата градина в София Българският туристически съюз (БТС) отбеляза 161 години от рождението на патрона си и основоположник на организираното българско туристическо движение.
Председателят на БТС Венцислав Венев приветства събралите се членове на организацията и гости, като ги призова да бъдат „предани на Българския туристически съюз и делото на великия наш патрон Алеко Константинов“.
В словото си проф. д-р Светослав Елдъров се спря на основополагащата роля на Алеко Константинов за поставянето на основите на организирания български туризъм.Любими туристически песни изпълниха представители на хор „Планинарска песен” и  хор „Планинарска песен – Филип Аврамов”.
На честването присъстваха туристически деятели, членове на оперативното ръководство и на Управителния съвет на БТС. 
Годишнината беше отбелязана вчера и в родния град на Алеко Константинов - Свищов. Бяха обявени резултатите от Международния конкурс за къс хумористичен разказ „Алеко“, който ежегодно се организира в навечерието на Алековите дни. Наградата беше присъдена на унгарския писател с български корени Тошо Дончев. Част от програмата в чест на видния свищовлия бе и представянето на благотворителен спектакъл за набиране на средства за преиздаване на Алековите творби „Бай Ганьо“ и „До Чикаго и назад“. 
Алеко Константинов (с псевдоним Щастливеца) е роден на 13 януари 1863 в Свищов, показва информация на отдел „Справочна“ на БТА. 
В периода 1885 г. -1886 г. е член и прокурор в Софийския окръжен съд, след това помощник-прокурор на Софийския апелативен съд (1886 г. - 1888 г.). Член на Софийския апелативен съд (1890 г. – 1892 г.) и юрисконсулт при Софийския общински съвет (1886 г.). От 1896 г. е адвокат в София. Един от основателите на дружество "Славянска беседа".
Алеко Константинов е основател на организираното туристическо движение в България. По негова инициатива на 27 август 1895 г. на Черни връх на Витоша е създадено първото туристическо дружество в България - Клуб на българските туристи.  
Автор е на над 40 фейлетона, на пътеписите „До Чикаго и назад“ (1893-1894), „Невероятно наистина, но факт...“, „Какво? Швейцария ли?“, „В Българска Швейцария“, на цикъла „Разни хора - разни идеали“, „Миш-маш“ и др. 
В „Бай Ганьо. Невероятни разкази за един съвременен българин“ (1895 г.) създава най-известния сатиричен образ в българската литература. Превежда художествени творби от френски и руски език.

c