Знамето на Българево развяха на Антарктида, табела сочи разстоянието до Каварна
Знамето на Българево гордо развяха Христо Димов и Траян Попов, членове на офицерския състав, на научно-изследователски кораб "Св. Св. Кирил и Методий" при акостирането на Антарктида. Това съобщиха с гордост от народно читалище "Народен Будител - 1940" - с. Българево.
Каварненецът Траян Попов е трети по ранг в ръководния екип на кораба „Св. св. Кирил и Методий”, който на 7 ноември отплава на третата си научно-изследователска експедиция за Антарктида. За страната тя е 33-та поред. Траян е завършил Военноморското училище „Н. Й. Вапцаров” – Варна, през 2012 г. и веднага преминава като офицер на фрегата „Дръзки”. След това 6 години е главен миньор на флотилията – обезврежда мини, после 2 години е заместник –началник на военноморско поделение. На позиция ”Ръководител практика” плава и българевецът Христо Димов.
Двамата поставиха плакети на село Българево на полярна база "Свети Климент Охридски" на остров Ливингстън и на борда на научно-изследователски кораб "Св. Св. Кирил и Методий". Те се снимаха и пред указателни табели, които показват, че разстоянието до Каварна е 14125 км, а до с. Българево – 14132 км.
Да пожелаем безаварийно плаване и успешна експедиция на нашите момчета, членовете на екипажа и научно-изследователския екип, пожелават от читалището.
Вече 20 години на остров Ливингстън ледник Калиакра и връх Шабла. Проверка на Про Нюз Добрич показа, че на ледения континент има полуостров Албена на остров Брабант, Балчишки рид на остров Ливингстън, там е и морски нос Безмер, има върхове с имена Белгун и Бранище. На остров Ливингстън има Добричка могила и ледник Добруджа, там са също морски залив Каварна, и върховете Тервел и Шабла, както и ледник Калиакра. На Земя Греъм могат да се открият рид Залдапа, както и ледниците Крапец и Русалка. Морски нос на остров Гринуич носи името Йордан Йовков, а друг – на остров Тауър, се нарича Кранево.