Неделя, 29 септември 2024

29.09.2024

Последвайте ни

Законодателно проучване на нормативната уредба за подкрепа на пчеларството бе представено в Народното събрание

Законодателно проучване на нормативната уредба за подкрепа на сектор „Пчеларство и защитата на пчелите“ в Европейския съюз (ЕС), САЩ и Китай бе представено на среща в парламента. Инициативата е на Кристиан Вигенин, зам.-председател на Народното събрание („БСП за България“), а в дискусията се включиха представители на организации от бранша.
В проучването са участвали студенти по програмата за законодателни проучвания към Народното събрание. То е въз основа на предварително формулирани 12 въпроси, студентите са отговорили на онези от тях, за които са намерили информация. В изследването са използвани сравнителният и правно-логическият метод. Ръководител на екипа е проф. Ганета Минкова, начело на екипа, разработил законодателното проучване, преподавател в Софийския университет “Св. Климент Охридски“.
Основната цел на срещата е да представим законодателно проучване, което поръчах миналата година и което целеше, подготвяйки следващите законодателни стъпки в сферата на пчеларството, да видим какви са най-добрите практики, какъв е чуждестранният опит, обясни Кристиан Вигенин. Той добави, че има национални елементи в страните от ЕС, които могат да бъдат взети под внимание, така че да бъде направено най-доброто в този сектор у нас. Сред пчеларските организации има желание за усъвършенстване на законодателната база, към момента в законодателството ни има неща, част от които са излишни, други са нереализуеми, посочи зам.-председателят на парламента.
През последните години ЕС обръща внимание на факта, че броят на пчелните семейства намалява и това буди тревога, затова ЕС насочва вниманието си към този сектор, коментира Ганета Минкова, ръководител на изследователския екип. Отчита се важността на добива на мед и обработката му, а употребата на пестициди застрашават качеството на меда и здравето на пчелите, добави тя.
По думите на Минкова предмет на проучването е и има ли данъчни облекчения в държави членки. Данните сочат, че те не са много, но има облекчения върху доходите от пчеларство или те изобщо са освободени от облагане.
Разгледани са и въпросите, свързани с изискванията за търговия с медни продукти, на европейско ниво, установено е, че има определен начин, за да се поставят етикетите.
Проучвани са и местата, където е подходящо да бъдат поставени пчелините – в европейски страни има изисквания за отстояние от къщи, улици, пътища. Освен това в държавите членки е въведено изискване да се наблюдава околната среда около пчелите, така че дърветата, растенията да не се обработват с пестициди.
В проучването са засегнати и актовете, които се издават, както и осъществяването на контрол, какъв контрол има върху отглеждането на пчели майки, пчелни семейства и рояци.
Едно от заключенията в изследването е, че в държавите няма специализиран орган по пчеларството, който да е самостоятелна структура на изпълнителната власт. 
Екипът студенти е проучил също има ли специални изисквания за регистрацията на пчеларите и пчелите и коя администрация поддържа регистрите. В повече държави (Германия, Ирландия, Испания, Люксембург, Малта, Нидерландия и др.) има изискване за регистрация на пчеларите. Има и страни, в които няма подобен регламент. Регистрацията може да е посочена изрично като условие, за да бъдат получени различни облекчения, пише в изследването.
В проучването е засегната практиката кой може да бъде собственик на пчелин, какви са изискванията към пчелините..

c