Все повече ресторанти и хотели в област Добрич призовават за отговорност гостите си
Намаляване на хранителните отпадъци и енергийния дефицит: и посланието „Вземете всичко, което можете да изядете, но изяжте всичко, което вземете!“
Все повече all-inclusive (неограничена консумация) ресторанти в страната въвеждат табели, които призовават посетителите: „Вземете всичко, което можете да изядете, но изяжте всичко, което вземете!“. Това е само една от мерките, които хотелите и ресторантите предприемат, за да намалят хранителните отпадъци и да оптимизират използването на ресурсите. В допълнение към този проблем секторът се изправя пред предизвикателства, като енергийната ефективност, автоматизацията на процесите и недостига на работна ръка.
Разговаряме с Димитър Димитров, член на Управителния съвет на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация и председател на една от най-големите структури на асоциацията в страната, тази в област Добрич. Той споделя как индустрията се адаптира към тези предизвикателства и какви са решенията, които се прилагат в ресторантите и хотелите
Роботизация и работници от чужбина: Решението на туризма в Добрич за недостига на персонал
Какви са основните предизвикателства, които срещат ресторантите с all-inclusive услуги във връзка с управлението на хранителните ресурси?
Предизвикателството е да убедим клиентите да вземат само толкова, колкото могат да изядат. Ние не можем да контролираме директно колко храна взима всеки, защото клиентите имат право да вземат, колкото поискат.
Какво подтикна бизнеса да въведе табели с послания за разумно потребление на храна в тези обекти?
Основният проблем е, че голямо количество храна се изхвърля. Много туристи пълнят чиниите си и след това оставят храната неизядена. Затова решихме да ги предупредим да вземат само необходимото количество.
Имате ли данни за количеството храна, което се изхвърля в тези обекти? Как се процедира с нея?
Трудно е да се определи точното количество изхвърлена храна. Тя се съхранява на определени места според закона, след което се транспортира до специализирани съоръжения, където се изгаря.
Освен с храната, какви други мерки за устойчиво управление на ресурсите са въведени в хотели и ресторанти?
Имаме и други инициативи, свързани с енергийната ефективност, като например да се изключва климатикът, когато гостите не са в стаята, или да се избягва ненужно пускане на водата. Енергийните ресурси, особено по Южното Черноморие са ограничени, а цените на електроенергията могат да достигнат до 1800 лева за мегават, което е изключително висока стойност.
Какви усилия се полагат за намаляване на разходите за електроенергия в ресторантите и хотелите в областта?
Около 60-70% от ресторантите вече имат собствени източници на енергия. Дори когато нямат пълно енергийно захранване, някои използват системи за затопляне на водата или акумулатори за осветление на градини и тераси.