Понеделник, 18 ноември 2024

18.11.2024

Последвайте ни

В Тервел посрещат иконата от Света Гора „Честния пояс на Света Богородица“

Иконата от Света Гора „Честния пояс на Света Богородица“ ще бъде посрещната в град Тервел на 22 ноември от 16:30 часа в храм „Св. Вмчк. Георги Победоносец“, съобщават от общинската администрация. Ще се отслужи Вечерня от Негово Високопреосвещенство Доростолски митрополит Яков в чест на Деня на християнското семейство.

Когато Свети арх. Гавраил изпратил на Божията майка вестта, че й остават само 3 дни земен живот, тя започнала да се подготвя за предстоящото напускане на нашия свят. Една от заръките й била поясът (коланчето), което носела на кръста си, за да пристяга робата й, да бъде дадено на Свети апостол Тома, понеже не успял да дойде и да се прости с нея до 15 август - Успение Богородично. Свети ап. Тома предал пояса на други християни и така през 5 век, когато царувал синът на Тедосий Велики – Аркадий, честният пояс на Пресвета Богородица бил пренесен от Йерусалим в столицата Константинопол.

Поставен в красиво ковчеже, поясът на Божията майка се съхранявал в храма във Влахерна, който носел нейното име. През 10 век младата императрица Зоя, съпругата на Лъв Философ, получила нервно разстройство. Лекарите не могли да избавят императрицата, а една нощ тя сънувала странен сън. Божията майка й се явила и й казала да сложат пояса до нея и тя ще оздравее.

Парче от честния пояс на Пресвета Богородица днес се намира в манастира Ватопед на Света гора, Атон. Свещеномъченик Киприан (Тасций Цецилий Киприян) е един от отците на Църквата от трети век – време на почти непрекъснати гонения срещу Христовата църква. Роден е около 200 г. в Картаген (Северна Африка) в богато и уважавано семейство. Получил прекрасно светско образование и станал блестящ оратор и учител по философия.

Проявил интерес към християнството, запознал се с трудовете на презвитер Тертулиан и под негово влияние бил приет в християнската община в Картаген като оглашен (приготвящ се за кръщение). По това време той раздал имуществото си и се преселил в дома на презвитера Цецилия.

Година след Кръщението му св. Киприан бил ръкоположен за презвитер, а след смъртта на епископ Донат – за епископ. По време на гоненията на император Валериан (253-259) светителят бил изпратен на заточение. В изгнание той написал много писма и книги. Тъй като желаел да пострада в Картаген, той сам се върнал там. Заради отказа му да принесе жертва на идолите, св. Киприан бил посечен с меч.

c