Неделя, 29 септември 2024

29.09.2024

Последвайте ни

Саркофагът „Момата“, който е край самоковското село Алино, трябва да бъде преместен, смята директорът на музея в Самоков

Саркофагът „Момата“, който се намира край село Алино, трябва да бъде преместен от сегашното си място, каза пред БТА директорът на Исторически музей-Самоков д-р Веселин Хаджиангелов. Според него това се налага, за да се привлекат повече посетители и туристи. В момента той се намира в средата на полето в местността „Св. Рангел“, край река Палакрия.
По думите на Хаджиангелов саркофагът трябва да бъде сложен на централно място в града, в центъра на село Алино или в културно – историческият комплекс Цари Мали град край село Белчин. Той отбеляза също, че освен преместването на саркофага, са необходими и средства за разкопки, за да може да бъде проучен професионално.
„Разкопаването на една могила е скъпо начинание, но няма гаранция, че ще си струва и ще се открие нещо интересно. В близките околности сме разкопавали тракийски могили и просто сме открили зидани гробове“, посочи директорът. 
Хаджиангелов каза, че археологическият паметник се намира на това място от края на 19-и век. Легендата за момата датира още оттогава. Това е гробно съоръжение, което се е намирало под могилен насип, който е разкопан. Едната част от саркофага липсва, а гробът е станал жертва на иманяри. 
Саркофагът се нарича „Момата“ заради специфичната си форма и четирите акротерии по него. Той се намира по средата на полето в местността „Св. Рангел“, край река Палакрия. Там е имало древно оброчище и църква. До него може да се стигне по черен път от село Алино. Размерите му са 2,80 метра на 1,70 метла и в момента стои изолиран в поле между обработваеми площи.
Вероятно при обработката на земята по време на османското робство земята от могилния насип е заравнена и той стои открит в полето. 
Хаджиангелов каза, че в тази част на България гробовете с каменни саркофази датират обикновено през 3-и и 4-и век. Подобни датирани и в Сапарева баня. Това са гробове на знатни фигури от римската империя. Точно предположение на кого е гробът не може да се каже. Хаджиангелов добави, че съществува легенда, записана в книгата за село Белчин от Стоян Бучов.  Според него гробът е на Пулхерия (родственица на Гала Плацидия и част от императорското семейство).
Директорът на Историческия музей - Самоков каза също, че край село Алино има могилен некропол с тринайсет могили, като някои са заличени напълно. 
 

c