Съдът отмени заповедта на кмета на Добрич за изземване на сградата на ЦБК
Причината – в Окръжния съд се води гражданско дело за установяване на собствеността на четириетажната сграда на Центъра за бизнес и култура
Административният съд в Добрич отмени заповедта на кмета Йордан Йорданов от 30 август за изземване на четириетажната сграда на Центъра за бизнес и култура. И осъди Общината да плати на „Център за бизнес и култура“ АД сумата от 5090 лева за направените разноски. Решението може да се обжалва пред Върховния административен съд в 14-дневен срок.
Делото е образувано по жалба на „Център за бизнес и култура“ АД.
След две покани за доброволно предаване на сградата, на 30.08.2024 г. кметът на Община Добрич е издал Заповед за изземването на сградата от акционерното дружество. Посочва, че имотът е общинска собственост и продължава да се държи след изтичането на максимално допустимия срок на правото на ползване. На дружеството е определен 7-дневен срок за доброволно изпълнение, считано от датата на връчване на заповедта.
Съдът е установил, че по подадена от „Център за бизнес и култура“ АД искова молба в Окръжен съд – Добрич е образувано гражданско дело срещу Община Добрич. Главният иск е за признаване за установено, че „Център за бизнес и култура“ АД е собственик на сградата по силата на апорт през 1993 г., и евентуален иск за признаване на безсрочното право на ползване. Делото все още е на етап отстраняване на нередовностите на исковата молба.
Затова Административният съд е преценил, че заповедта е издадена за имот, за който не е установено безспорно, че е общинска собственост и че липсва правно основание за държането или владението му.
Напрежение след кметска заповед за изземване на сграда в центъра на Добрич (ВИДЕО)
В сградата в момента се помещават две банки, Търговско-промишлената палата, пицария, книжарница, офиси, както и три учебни заведения – Висше училище по мениджмънт, ЧПГ „Райко Цончев“ и ЧОУ „Мария Монтесори“.
Както вече писахме, имотът е със застроена площ от 4372.20 кв. м. и разгъната застроена площ от 18493.80 кв. м. Сградата е строена за окръжен музей и библиотека за посещението на дипломатическия корпус Посещението на корпуса в Толбухин (дн. Добрич) през 1985 год. заварва добруджанския град с голяма и широка пешеходна централна улица, популярна като „жълтите плочи” с прилежащи към нея търговски обекти и обновен сграден фонд. Центърът на Толбухин става един от най-красивите и приветливи в страната. Тогава обаче сградата по ул. „България“ №3 остава недовършена.
Така през септември 1993 година местната власт решава Общината да участва с непарична вноска – незавършената сграда на Окръжен музей и библиотека, в новосъздаденото дружество „Център за бизнес и култура“ АД. Съгласно съдебната експертиза оценката на имота е 71 400 лева. Срещу това Община град Добрич придобива 71 400 акции от дружеството.
Към момента мажоритарен собственик на капитала на „Център за бизнес и култура“ АД е „Международен Колеж“ ООД с участие в капитала – 58,63 %, Община град Добрич – 41,28%, Търговско-промишлена палата – 0,058%, „ЕОС Холдинг“ ООД – 0,029%, „Мирела“ ООД – 0,006%. Изпълнителният директор на „Център за бизнес и култура“ АД Тодор Радев твърди, че направените инвестиции в сградата възлизат на 15 милиона лева.