Двегодишна борба, започнала след протести на родители от Добрич, се увенча с успех и съдът реши, че ромските стипендии дискриминират всички останали българчета.
С решение от 10 декември 2018 г. Административен съд – София отмени решението на Комисията за защита от дискриминация (КЗД) от 18 юли 2018 г., според което определянето на стипендии за ученици само от ромския етнос не дискриминира останалите деца в България.
Съдът върна за преразглеждане решението в КЗД и постанови КЗД да заплати на жалбоподателя „Сдружение Азбукари“ всички разноски по делото в размер на 550 лв.
Решението е в резултат на жалбата на Цвета Кирилова, председател на „Сдружение Азбукари“, в която тя подробно се обоснова защо подобни стипендии са дискриминационни спрямо всички останали деца в България.
Проектът на Министерството на образованието, съвместно с частен ромски фонд от 2016 г. предвиждаше да се раздадат 1200 стипендии на стойност 561 400 евро (или по 60 лева на месец) на 700 ромчета, като условието беше да имат успех най-малко 3, 50.
МОН обоснова решението си, че така ромските деца ще бъдат стимулирани да не напуснат системата на образованието.
[caption id="attachment_34480" align="alignleft" width="760"]
На протести в Добрич родители се обявиха против ромските стипендии, които дискриминират децата им[/caption]
В края на октомври 2016 г. родители от Добрич заявиха, че ще се събират всеки ден от 18 часа, в продължение на 10 дни, пред общината. Протестът се организираше в социалните мрежи и беше насочен против идеята да се дават стипендии от 30 евро месечно на ромските ученици.
Родителите изпратиха декларация до 10 институции – Народното събрание, президента, премиера, министерствата на труда, финансите, образованието и вътрешните работи, до омбудсмана, Агенцията за закрила на детето и Комисията за защита от дискриминация.
[caption id="attachment_34481" align="alignleft" width="434"]
Част от протестиращите родители в Добрич[/caption]
Искането им беше българските деца да не бъдат дискриминирани. „Щом ще има стипендии, нека те да бъдат за всички, с еднакви критерии, и българчетата също да имат възможност да кандидатстват за тях“, настояха майките.
„Сдружение Азбукари“ прие като своя каузата на родителите от Добрич, като с нея се ангажира лично Цвета Кирилова, председател на неправителствената организация.
„Чисто интуитивно хиляди родители и учители от цялата страна реагираха негативно на това решение – спомня си Цвета Кирилова. – Основните аргументи акцентираха върху дискриминацията и деленето на учениците на видове – привилегировани и непривилегировани, ромчета и неромчета, цигани и българи, а също и върху обвързването на стипендията с подчертано слаб успех. Реших да развия тази интуиция на базата на нормативни актове и разбирания за справедливост и ценности – установени от европейската мисъл.“
С решението си да застане зад каузата Цвета Кирилова се изправи в открита борба с тогавашния образователен министър Меглена Кунева, която в отговор на протестите на всички българи заяви: „Не виждам дискриминация. Кандидатстващите за тази стипендия са деца от гимназиален етап, които са се борили да изградят характер, борили са се с бедност, социален натиск и заплахи“.
На 16 май 2018 г. се състоя второто заседание на КЗД, по сигнал на Цвета Кирилова и „Сдружение Азбукари“ срещу стипендиите за успех на ученици от ромския етнос. КЗД отново декларира, че няма дискриминация в решението за ромските стипендии.
„10 декември 2018 г. се оказа съдбоносен за цяла България! Отмяната от Административния съд – София, на решението на КЗК, че няма дискриминация в проекта за ромските стипендии е победа на всички българи.“ Това бяха най-честите коментари в социалните мрежи снощи, когато беше оповестено решението на Административен съд – София.
„Много съм щастлива!“ – сподели адвокат Силвия Минчева. Тази млада и красива българка се включи напълно безвъзмездно в борбата на Цвета Кирилова и „Сдружение Азбукари“ пред Административен съд – София да уважи жалбата им срещу проекта за ромски стипендии, дискриминиращ всички останали деца в България.
„Цяла подчинена на замисъла административна лъжеармия, бивш министър на образованието, който безсрамно твърдеше в публичното пространство, че няма дискриминация, а по-късно безотговорно напусна страната, работиха усилено срещу накърняване интереса на българските деца!
Решението би трябвало незабавно да ревизира и преразгледа всички реализирани до този момент проекти, насочени преференциално към децата от ромската общност. Отказът на КЗД да отсъди справедливо означава, че членовете й не са разбрали, че държавата няма никакво право да осъществява самостоятелно или в партньорство с други международни организации проекти, които фаворизират деца от ромски произход, като специални, по-значими и привилегировани.
Решението на съда затвърждава, че Конституцията е нарушена, а правата на българските деца ощетени. Никоя институция, независимо дали е орган на законодателната, изпълнителната или съдебната власт, нито един представител на държавната администрация в Р. България нямат преимуществото да погазват върховенството на българската Конституция.
Решението на Административния съд е справедливо и е съобразено с Основния закон в държавата ни. На мнение съм, че реализираните във времето проекти, налаганите с упорство, но противно на Закона, неразумни решения, насочени умишлено към деца от ромската общност, ограничаващи безскрупулно правата на останалите деца в България, са напълно незаконни. Борбата продължава! Защото има една кауза и тя е България!", коментира в заключение Цвета Кирилова.
Източник: „Сдружение Азбукари"