Приключи прибирането на лавандулата в област Добрич, в Тервелско се отказаха да ожънат 300 дка
Кампанията по прибиране на цветната маса от лавандуловите насаждения в област Добрич е приключила, съобщават от Министерството на земеделието и храните. Прибрана е реколтата от 26 900 декара, като 300 декара в община Тервел няма да се реколтират по икономически или други причини.
Средният добив е 510 кг./дка, като най-висок 709 кг/дка той е в община Шабла, а най-нисък – 470 кг/дка е в общините Каварна и Генерал Тошево, където пък са и най-много площи с тази етерично-маслена култура.
Официалната статистика у нас се дава в килограми зелена маса, но тя не кореспондира с крайния резултат, а именно – количеството дестилирано масло. Земеделските стопани поясняват, че добивът от зелена маса не е показателен за това какво количество масло ще излезе след дестилацията. Например при добиви от 700 кг лавандулов цвят могат да се получат от 3 до 15 кг етерично масло.
През последните години площите с лавандула в област Добрич драстично намаляха – над три пъти. През 2021 година регионът бе сред големите производители на лавандулово масло, което намира приложение в парфюмерийната и козметичната индустрия. От над 210 хил. дка лавандулови насаждения на територията на страната, само в област Добрич те бяха 90 хиляди дка. Ниската цена и слабите добиви през 2021 г. не успяха да покрият разходите по добиване на етеричното масло. В резултат на това масово производителите се отказаха от тази култура. Така през 2022 година площите намаляха до 66 060 декара, като тенденцията продължи и през миналата година, когато насажденията бяха 42 770 декара. Според производители причината е липсата на пазар и цена на лавандуловото масло. В община Генерал Тошево например, където този бизнес е най-развит, през 2022 година полетата с лавандула бяха 25 хил. дка, а сега са три пъти по-малко.