Продават на безценица имоти от обявеното в несъстоятелност „Лайтхаус голф Ризорт“ край Балчик
Фирмата собственик на един от най-претенциозните ваканционни комплекси по нашето Черноморие – “Лайтхаус Голф Ризорт & Спа”, бе обявена в несъстоятелност преди повече от три години, съобщава Банкеръ. Съдебните дела срещу „Лайтхаус голф Ризорт“ АД обаче се проточиха доста време след това.
При откриването на комплекса, стана ясно, че професионалното голф игрище с 18 дупки е проектирано от световно известният състезател Ян Узнам, а
Освен игрището, в комплекса има пет жилищни зони с над 800 апартамента, къщи и вили, както и един 5-звезден хотел.
Постепенно ореолът на черноморската голф перла започва да гасне. Причините са традиционни за нашите географски ширини – финансовите проблеми на дружеството постепенно се увеличават и един прекрасен ден собствеността му „отлита“… към Гибралтар.
Според документите от общото събрание през февруари 2020 г., три месеца преди „Лайтхаус голф Ризорт“ АД (между другото, тя е регистрирана с капитал от 50 000 лв.) да бъде обявена в несъстоятелност (на 5 май 2020 г.) и да бъде постановена обща възбрана и запор върху имуществото на длъжника (28 май 2020 г.), като негови собственици вече са записани:
– „Баухаус проджект мениджмънт лимитид“ (с 28 660 поименни акции) и „Триаком проджект мениджмънт лимитид“ (с 16 340 поименни акции ), регистрирани в класическата офшорна зона Сейнт Винсент и Гренадини;
– столичната фирма „Т. Трендафилов“ ЕООД (с 5 000 поименни акции), собственост на лицето Тихомир Трендафилов.
Ако съдим по приетите от синдика на дружеството Ралица Топчиева вземания на кредиторите, година преди обявяването на „Лайтхаус голф Ризорт“ АД в несъстоятелност,
задълженията му са били в размер на… милиони.
Като само на „Юробанк България“ т. нар. голфъри дължат около 10 млн. лв., а на НАП – „едва“ 794 077 лева.
Към този списък са включени още 13 кредитора на дружеството, между които фирми изпълнителки, лизингодатели и чуждестранни физически лица, подписали предварителни договори за покупка на жилища в комплекса, които очевидно не са получили
Това е и причината, сегашният синдик на несъстоятелното АД – Ана Г. Миленкова, да предложи в петък (19 януари)
на публична продан общо 16 самостоятелни обекта,
изградени в камплекса – 14 апартамента и две самостоятелни къщи.
От обявлението й става ясно, че имотите ще се търгуват на 80% от експертната им оценка. Или казано вкратце – на промоция. И то много сериозна, защото днес човек може да се сдобие с апартамент от 109 квадрата в това черноморско бижу срещу смешните… 76 448 лева. Или за нищо и никаквите 370 евро за квадрат.
С еднофамилните двуетажни сгради със застроена площ 84.78 кв. м. работата е още по-изгодна: заедно с припадащите й се идеални части от правото на строеж върху поземлен имот,
цената на „двуетажките“ е 58 816 лева. Или по 355 евро за квадрат.
Четвъртият за България голф комплекс отвори врати през септември 2008 година край Балчик. "Лайтхаус Голф Ризорт & Спа" е разположен на площ от 1000 декара, а изграждането му струва 70 млн. евро. Комплексът е оборудван с професионално голф игрище с 18 дупки, проектирани от световно известният голф състезател Ян Узнам.
Освен терена за игра, "Лайтхаус" включва 5 жилищни зони с над 800 апартамента, къщи и вили, както и 5-звезден хотел.
Това е вторият голям проект за голф-комплекс в района на Балчик. "Изпревари го" "Блек Сий Рама", собственост на рекламния бос Красимир Гергов и социолозите Андрей Райчев и Кънчо Стойчев. Той беше оценен на 103 млн. евро.
Гергов е сред собствениците и на комплекса "Трейшън Клифс", който се изгражда в землището на каварненското село Божурец. Инвестицията е за 120 млн. евро. Основен акционер е австрийската фирма "Темпе", останалите участници са група български бизнесмени.
Инвеститори в "Лайтхаус Ризорт" са българските строителни компании "Бараж и Ко" ЕООД и "Балканстрой" АД. Първата фирма е 100% собственост на строителния бос Георги Чуклев. Собственици на "Балканстрой" АД са Николай Калоянов, Костадин Калоянов и Йордан Каназириев.
Източник: banker.bg