Четвъртък, 04 юли 2024

04.07.2024

Последвайте ни

Отбелязваме Световния ден на апитерапията - лечението с мед

На 30 март се отбелязва Световният ден на апитерапията. Това е вид алтернативен метод за лечение и превенция на различни патологии, използващ пчелните продукти, чиито полезни свойства са познати от дълги години. Според изследователи и практици методът има голяма терапевтична стойност. В апитерапията се използва мед, цветен прашец, пчелно млечице, прополис, восък, пчелна отрова.

Датата 30 март е избрана, защото тя е рождената на бащата на модерната апитерапия д-р Филип Търч. Той е роден през 1844 г. в Прапорище, бившата Австро-Унгарска империя.

Апитерапията е комплексно понятие от производните „apis“ - пчела и „terapia“ - лечение. Тя е изкуството да се използват всички пчелни продукти – от меда до пчелната отрова. Съвременната наука вече е открила силата на пчелните продукти, но в действителност апитерапията е доста стара – произходът й може да се проследи още от Древна Гърция и Китай.

Апитерапията се дели на няколко подвида, в зависимост от използвания пчелен продукт за лечение:

·         Медолечение

·         Желе роял терапия (лечение с пчелно млечице)

·         Поленотерапия (лечение с пчелен прашец)

·         Апитоксинотерапия (лечение с пчелна отрова)

·         Прополисотерапия

·         Лечение с пчелен восък

Медът е не само вкусна храна и подслаждаща добавка към чая, но и естествено лекарствено средство, което много лекари препоръчват. Древните египтяни са го смятали за универсално лекарство, което има ефикасно действие при очни и кожни възпаления, рани и заболявания на лигавиците. Медът е с високо съдържание на ценни и полезни за организма вещества като въглехидрати, белтъчини, витамини, минерали, аминокиселини. Той действа тонизиращо и ободряващо.

Медът може да се съхранява дълго време, без да губи целебните си и хранително-вкусови качества. Нужно е да се знае, че пастьоризираният и филтриран мед е със силно намалена хранителна и лечебна стойност, тъй като преминавайки през тези процеси, голяма част от полезните вещества и ензими в него се унищожават. Ето защо е важно да се използва само суров, нефилтриран, качествен мед.

Рецепти с мед:

Портокалов сок с мед - отлично имуностимулиращо и ободряващо средство, особено полезно при грипни състояния. Необходим ви е сокът от 1 лимон, разтворен в чаша гореща вода, допълнена с портокалов сок (налейте количество, достатъчно, за да охлади напитката) и лъжичка мед. Всичко се смесва и се пие на глътки. Напитката не е подходяща, ако страдате от язва на стомаха или дванадесетопръстника или гастрит с повишена киселинност.

Джинджифил с мед и лимон - рецептата е подходяща, както при ринити и инфекции, протичащи с възпалено гърло, така и превантивно като имуностимулант през зимните месеци. Смесвате настърган корен от джинджифил със сока от един лимон и добавете 100гр. мед. От получената смес пийте по една чаена лъжица преди хранене. Добре е да направите почивка от седмица след 10 дни употреба.

c