Четвъртък, 07 ноември 2024

07.11.2024

Последвайте ни

Огромен спад на площите с лавандула, най-бързо намаляват в област Добрич

Спадът на площите с лавандула у нас през последните три години е много радикален, продължават с най-бързи темпове да се разчистват площи с лавандула. Спрямо пика отпреди няколко години към днешна дата площите с лавандула са на 50 процента. Заявените за подпомагане площи са под 100 000 декара, най-вероятно ще продължат да спадат и през следващите години, посочи Вълканов, допълвайки, че интересът към биологично отглеждана лавандула също спада. Като произведено количество цвят данните започват да се доближават до 2018 г. Най-бързо продължават да намаляват площите с лавандула в Североизточна България, най-вече Добрич.

Това съобщи председателят на Сдружението на производителите на етерични масла "Дестилирано в България" Николай Вълканов. Той представи предварителни данни от тазгодишното им проучване на пазара на етерични масла и производството на етеричномаслени култури в България пред аудиторията на третата национална среща на производителите на етерични масла в България.

При розата започва да се наблюдава известно стабилизиране. Спадът при площите също е овладян. Вълканов подчерта, че за пореден път се вижда явна разлика в данните на Министерството на земеделието и храните (МЗХ) и тези на розопроизводителите. Ясно е, че методологията е различна, но МЗХ трябва да калибрира своите данни, защото се пораждат все повече съмнения дали част от пазара не е останал в сивия сектор, коментира Вълканов.

При маточината продължава спадът на площите с около една четвърт. От много области, които се опитваха да развиват тази култура, маточината практически вече е изчезнала, посочи Вълканов.

По отношение на лайката, след огромния срив от 2018 г., през 2024 г. се наблюдава леко повишение в площите и в потенциала за производство на масло.

Според данните към края на октомври 2024 г. регистрираните дестилерии в регистъра на REACH у нас са 86 с преработвателен капацитет над 3500 кубични метра.

Вълканов обобщи, че очевидно международният пазар е по-труден, с нарастващи клиентски изисквания, които идват повече от крайния потребител. Продължава и да бъде заплашителна регулаторната среда, която застрашава бъдещето на сектора. Вълканов подчерта и стабилизирането на цените при двете основни масла, което или е възможност за бъдещ растеж, или ще покаже ясно нуждата от преструктуриране. Очевидно има много голям срив в суровинната база, което води или ще доведе до консолидация и отпадане на част от преработвателите в бранша, отбеляза накрая председателят на Сдружението на производителите на етерични масла "Дестилирано в България".

c