Два нови случая в област Добрич на Африканска чума по свинете при глигани
ОБДХ: Епизоотичната обстановка в областта е спокойна, няма случаи на шарка при дребни преживни животни
Заседание на Областната епизоотична комисия се проведе днес по инициатива на областния управител Румен Русев в изпълнение на писмо на изпълнителния директор на Българска агенция по безопасност на храните. Присъстваха Живко Желязков - зам.-областен управител, д-р Стиляна Генчева – директор на Областна дирекция „Безопасност на храните“.
Румен Русев обърна внимание, че основна задача е да се набележат мерки за контрол и надопускане свободно движение на животни по пътните артерии в и извън населени места в областта, за да не се стига до трагични инциденти като в област Кюстендил.
Д-р Илиан Славов от ОДБХ – Добрич, подчерта пред присъстващите представители на местните власти в областта в Закона за ветеринарномедицинската дейност (ЗВД) ясно са разписани задълженията на местните власти. Накратко представи и актуалната епизоотична обстановка в областта, която по думите му, към момента е спокойна. Ветеринарният лекар заяви, че няма регистрирани случаи на шарка по дребни преживни животни, водят се наблюдения за Инфлуенца и обстановката е спокойна. За последната седмица има две положителни проби за Африканска чума по свинете при диви прасета, но са взети всички мерки, увери още специалистът
Главният юрисконсулт на ОДБХ Донка Маринова представи мерките, разписани в нормативната база, целящи недопускане свободно движение на животни. Тя обърна внимание, че ежегодно до 20 октомври кметовете и кметските наместници имат задължение да извършват инвентаризация, както на регистрираните обекти, така и на т. нар. „заден двор“, като изготвят списък с вида и броя животни, които се отглеждат, както и да го предават на ветеринарния лекар, обслужващ общината. Сред задълженията на местните власти е и поддържането на публичен регистър на домашни кучета и кучета, придружаващи домашни животни при паша и водопой. Сред мерките, разписани в нормативната уредба, бе припомнено, че всяка община трябва да има терен за загробване на животни при възникване на огнище на заразно заболяване; пасищата и местата за водопой да бъдат районирани и да не се допуска ползването им от неидентифицирани животни.
Областният управител Румен Русев предложи по примера на област Кюстендил да се създаде Междуведомствена комисия, в която да има представители на различните институции и ежеседмично тя да извършва проверки за спазване на мерките за недопускане свободно движение на животни, за да не се стига до трагични инциденти. Предложението бе одобрено от секретаря на Областна епизоотична комисия и директор на ОДБХ – Добрич, д-р Стелияна Генчева.