Сряда, 03 юли 2024

03.07.2024

Последвайте ни

Данните от записващото устройство на самолет, принуден да кацне аварийно в САЩ, се оказаха изтрити

Данните от записващото устройство за глас в пилотската кабина на самолета "Боинг 737" МАКС 9 на авиокомпания "Аляска еърлайнс", който загуби панел от фюзелажа си по време на полет в петък, са били изтрити, съобщиха американските власти, което поднови вниманието към призива на индустрията за по-дълги записи по време на полет, предаде Ройтерс.
Председателката на Националния съвет на САЩ за безопасност на транспорта (НСБТ) Дженифър Хоменди заяви вчера, че няма данни от записващото устройство за гласа в пилотската кабина, тъй като данните не са били изтеглени в рамките на два часа - когато записът се рестартира, изтривайки предишните данни.
САЩ изискват записващите устройства за глас в пилотската кабина да записват два часа данни срещу 25 часа в Европа за самолетите, произведени след 2021 г., припомня Ройтерс. Международната организация за гражданска авиация призовава от 2016 г. за 25-часов запис на самолетите, произведени след 2021 г.
"В пилотската кабина и в самолета се случваха много неща. Това е много хаотична обстановка. Прекъсвачът за записващото устройство на гласовете в пилотската кабина не беше изтеглен. Екипът по поддръжката излезе да го вземе, но това беше точно на границата на двата часа", каза Хоменди.
Вчера записващото устройство за полетните данни на самолета и записващото устройство за гласа в пилотската кабина бяха изпратени в лабораториите на НСБТ, за да бъдат разчетени, но нямаше данни за гласовете, съобщи тя.
Националният съвет призовава САЩ да увеличат записа до 25 часа за самолетите, произведени след 2021 г. Миналият месец Федералната администрация на САЩ по гражданска авиация (ФАГА) заяви, че е предложила увеличението до 25 часа, но само за новите самолети. Хоменди отправи призив към ФАГА да промени правилата и да поиска замяната на устройствата и в съществуващите самолети.
ФАГА вече отхвърли призива на НСБТ за задължителна модернизация на самолетите с нови гласови записващи устройства в пилотската кабина, като заяви, че разходите ще бъдат значителни - 741 млн. долара срещу 196 млн. долара при предложените от нея постепенни подобрения. Пилотите също се противопоставиха на този ход, като профсъюзът, представляващ пилотите на компанията за въздушни превози Атлас еър, заяви пред ФАГА, че по-дългите записи ще бъдат намеса в личния живот на работниците.
Въпросът придоби нова актуалност, след като поредица от инциденти, предизвикали опасения относно безопасността на полетите в САЩ, отбелязва Ройтерс.
От 2018 г. насам НСБТ е провела 10 разследвания, при които данните от записаните гласове са били презаписани, заяви Хоменди.

c