40 сорта зърнено-житни култури, създадени и отглеждани в опитните полета и производствените участъци на Добруджански земеделски институт бяха представени на проведения днес Ден на отворените врати . Той премина под надслов „Заедно напред в земеделската наука и практика“.
Целта на събитието е да се привлекат фермери, бизнес-партньори и учени от цялата страна, които да се обединят около идеята за подкрепа на производството и пазарната реализация на семена от висококачествени и високодобивни български сортове зърнено-житни култури. Учените от института всяка година се опитват да убедят зърнопроизводителите, че за условията на България най-подходящи за отглеждане си остават сортовете на българската селекция, тъй като още при създаването им селекционерите залагат на показатели, които ги правят пригодни за отглеждане в почвено-климатичните условия на страната. Освен това, се преследва не само висок добивен потенциал, но и високо качество на зърното, подчертават от ДЗИ. По този начин сортовете на Добруджански земеделски институт се превръщат в гаранция за сигурност в родното земеделие.
На участниците бе предоставена възможност да разгледат на място развитието на посеви от сортове обикновена и твърда пшеница, тритикале и ечемик. Сред тях са сортовете обикновена пшеница от група А, отличаващи се с отлично качество на зърното - Аглика, Милена, Лазарка, Мерилин, Галатея и Пчелина; от група Б - Божана, Стояна, Рада, Кристи, Карина, Корона, Косара, Горица, Ками, Калина, Катаржина, Енола, Сладуна, Киара и Драгана; твърда пшеница Малена, Северина, Мирела, Мелина, и Мирабел; тритикале - Добруджанец, Колорит, Благовест, Респект, Дони-52, Борислав и Атила; ечемик Тангра и Ахат, съобщи директорът на института доц. д-р инж. Илия Илиев.
Турска фирма – партньор на института, връчи плакети на научни работници, автори на сортове, които успешно се представят в Турция. Получиха ги д-р Тодор Александров, проф. Николай Ценов и проф. Валентин Байчев.