Сряда, 29 януари 2025

29.01.2025

Последвайте ни

25 години от последното пълно слънчево затъмнение, учени го наблюдаваха край Шабла

Двама пилоти на МИГ-21 от Авиобаза Добрич са българските рекордьори по най-дълго гледане на „черното слънце“

На 11 август през 1999 г. настъпва последното пълно затъмнение за хилядолетието, припомня БТА. Сянката на затъмнението преминава през много населени райони, което го прави най-гледаното затъмнение на всички времена, видяно от близо 350 милиона души.

В емисиите „Вътрешна информация“ и „Международна информация“ на БТА четем, че учени от над 10 страни са наблюдавали край Шабла слънчевото затъмнение. Тук са били учени от Япония, Англия, Дания, Русия, Германия, САЩ, Украйна, Полша и други, които са се разположили до военната база край Шабла, където Министерството на отбраната им осигурило 10 палатки.

От брега на Шабла датски и английски учени снимаха и предаваха директно природното явление за телевизията в Копенхаген. А цената на защитните очила за наблюдение на слънчевото затъмнение се покачва – от 1500-2000 лв. стари пари, тя вече е 3000-4500 лв.

Пълното затъмнение пресича страната ни по линията Силистра – Шабла. То започва на дунавския бряг при село Попина, преминава край резервата „Сребърна“, край Генерал Тошево и Шабла. По линията Силистра – Шабла „черното слънце“ се наблюдава между 14:07 и 14:14 ч. Пълното отдръпване на лунната сянка от слънчевия диск е около 15:30 ч. Край Шабла затъмнението е с най-голяма продължителност – 142 секундни.

Двама пилоти на МИГ-21 са българите рекордьори, наблюдавали най-дълго време пълното слънчево затъмнение у нас, съобщиха от добричката авиобаза.

Летяхме със скорост 1600 км в час, гонейки сянката на Луната върху диска. Тя се движеше с 2424 км/ч. Така успяхме да наблюдаваме черното слънце общо 5 мин. 40 секунди, описа невероятното преживяване капитан Димитър Петров. Самолетът летял на почти космически висоти – 13 хиляди метра. Вдигнал се от военното летище в Добрич в 13:55 ч. и от силистренското село Калипетрово е подгонил сянката на Луната. Край добричкото село Българево МИГ-21 навлязъл на 42 км навътре в морето.  Общо наблюдаваната база е била 158 км.

Със слънчевото затъмнение е свързан най-специалният репортаж на дългогодишния кореспондент на БНТ в Добрич Георги Колев е пълното слънчево затъмнение през август 1999 г. Тогава нашумя гафа, който националната телевизия направи като вместо да показва директно как слънцето се скрива, пусна само черно петно и никой не видя уникалното природно явление. Тогава директорката на телевизията Лили Попова с екип от 25-30 души били позиционирани на Камен бряг, за да снимат затъмнението. В същото време Георги Колев имал за задача да снима реакциите на животните в зоопарка в Добрич. Тогава той заснел 42-секунден кадър на пълното слънчево затъмнение Когато в 17,45 ч. се качил на Кулата да изпрати материала за София, чул в слушалките "Все още имало можещи хора". Тогава още не знаел какъв гаф е станал с кадрите на БНТ. Така националната ни телевизия се сдобила все пак с 42 секунди слънчево затъмнение, благодарение на камерата на Георги Колев. Онази вечер той имал над 6 милиарда зрители, тъй като БНТ имала обмен с 94 телевизии по цял свят. Тя разполагала само с неговите 42 секунди от затъмнението, които изпратила по обмена.

Следващото пълно слънчево затъмнение, което ще е видимо от България, ще може да се наблюдава на 3 септември 2081 г.

Колаж: България Днес

c