Водещи новини - дясно Добричка Култура Общество

Над 1700 фолклорни изпълнители от България и Румъния на най-големия събор в Славната канара край Добрич

Изпълнители на възраст от 3 до 91 години ще се представят в 53-тото издание на фестивала „Песни и танци от слънчева Добруджа“, който Община Добричка десетилетия организира в последния съботен ден на месец юни. По традиция, местността Славната канара край село Дебрене ще посрещне изпълнители и гости от страната и чужбина.

Най-мащабното културно събитие на Община Добричка ще бъде открито в 9.30 часа от кмета Соня Георгиева, информираха от Общинска администрация. На четири естради ще излязат повече от 1700 изпълнители на автентичен и обработен фолклор от България и Румъния – певци, инструменталисти, танцьори, разказвачи, певчески и танцови състави, групи за народни обичаи, оркестри и ансамбли.

След като организаторите на събитието изпратиха покани до всички общини в България, за участие в събора са регистрирани 68 певчески групи, 27 танцови състава, четири групи за народни обичаи, повече от 40 индивидуални изпълнители. Най-малките участници са само на три години. Най-възрастният участник е 91-годишният Димитър Стойков. Самодейците ще се бъдат оценявани от четири журиращи екипа, които ще наблюдават изпълненията им на четирите естради. Сред оценяващите ще бъде и експерт от Института за етнология и фолклористика към БАН.

И през 2022 година съборът „Песни и танци от слънчева Добруджа” в община Добричка е включен в Националния културен календар на България и ще определи фолклорните изпълнители, които ще представят област Добрич в дванадесетото издание на Националния събор на народното творчество в Копривщица в дните от 5 до 7 август.

ПРОГРАМА

ЗА   ФОЛКЛОРЕН  СЪБОР

„ПЕСНИ  И  ТАНЦИ  ОТ  СЛЪНЧЕВА  ДОБРУДЖА” –

ДЕБРЕНЕ – 25.06.2022 година

9,30 ЧАСА – Откриване от Кмета на Община Добричка г-жа Соня Георгиева

9,40 ЧАСА – Поздрав от Представителна  фолклорна   танцова студия „Добруджа“  с главен художествен ръководител Стоян Господинов и Фолклорна певческа група

„Пъстроцвет“ – община Добричка

КОНКУРСНА ПРОГРАМА

ПЪРВА ЕСТРАДА

10:00 часа

1. Детска градина с. Стефан Караджа, община Добричка

2. Детска градина „Първи юни“ с. Бранище,община Добричка

3. НЧ „Пробуда-1896 ” с. Победа, община Добричка

4. НЧ „Напредък – 1942“ с. Дончево, община Добричка

5. НЧ „Светлина-1941“ с. Ведрина, община Добричка

11:00 часа

6. НЧ „Нов живот–1941 ”, с. Черна, община Добричка

7. НЧ „Свобода -1940“ с. Стожер, община Добричка

8. НЧ „Гео Милев-1940”  с. Житница, община Добричка

9. НЧ „Асен Златаров – 1940“, с. Стефан Караджа, община Добричка

11:30 часа

10. Изпълнения на румънски състави

12:00 часа

11. НЧ „Димитър Минчев – 1896“ с. Паскалево, община Добричка

12. НЧ „Асен Златаров – 1941“ с. Полк. Иваново, община Добричка

13. СУ „Св. Климент Охридски“,  град  Добрич

14. НЧ „Христо Ботев – 1941“ с. Батово, община Добричка

15. НЧ „Георги Тодоров – 1940“ с. Владимирово, община Добричка

13:00 часа

16. Национално училище за фолклорни изкуства „Филип Кутев“, град Котел

17.  НЧ „Просвета – 1900“ с. Соколово, община Балчик

18. НЧ „Пробуда – 1941“ с. Кардам, община Ген. Тошево

19. Клуб на пенсионера „Хан Кардам“ – с. Кардам, община Ген. Тошево

20. НЧ „Христо Смирненски – 1941“ с. Сенокос, община Балчик

14:00 часа

20. СУ „Св. Климент Охридски“, град Добрич

Детски народен оркестър „Клименто“

14:30 часа

КРАЙ НА ПРОГРАМАТА НА ПЪРВА ЕСТРАДА

ВТОРА ЕСТРАДА

10:00 часа

1. НЧ „Светлина – 1940“ с. Ловчанци, община Добричка

2. НЧ „Асен Златаров – 1941“ с. Полковник Иваново, община Добричка

3. НЧ „Св. Св. Кирил и Методий – 1941“ с. Методиево, община Добричка

4. НЧ „Възраждане – 1941“ с. Одринци, община Добричка

5. НЧ „Св. Св. Кирил и Методий – 1900“  с. Ф. Денково, община Добричка

6. НЧ „Просвета – 1940“ с. Хитово, община  Добричка

7. НЧ „Просвета – 1940“ с. Плачи дол,община  Добричка

8. Пенсионерски клуб „Здравец“ с. Плачи дол, община  Добричка

9. НЧ „Христо Смирненски – 1947“ с. Одърци, община  Добричка

11:00 часа

10. НЧ „Св .св. Кирил и Методий-1942” с. Бенковски, община Добричка

11. Клуб на пенсионера „Надежда“,  град  Шабла

12. НЧ „Добри Чинтулов – 1941“ с. Воднянци, община Добричка

13. НЧ „Димитър Паскалев – 1940“  с. Росеново, община Добричка

14. Клуб на пенсионера „Добруджански славей“  – град Ген. Тошево

12:00 часа

15. НЧ „Йордан Йовков – 1943“ с. Люляково, община Ген. Тошево

16. НЧ „Стефан Караджа – 1942“ с. Малина, община Ген. Тошево

17. Александър Димитров  – град Добрич

18. Клуб „Пъстър хоровод“,  град Добрич

19. Пенсионерски клуб „Добруджански глас“ – град Добрич

12:30 часа

20. Изпълнения на румънски състави

13:00 часа

21. НЧ „Свобода – 1897“ с. Гурково, община Балчик

22. Клуб на пенсионера „Отец Паисий“ – град Добрич

23. НЧ „Христо Ботев – 1941“ с. Миладиновци, община Добричка

24. Клуб на Пенсионера № 2 град  – град Генерал Тошево

14:00 часа

КРАЙ НА ПРОГРАМАТА НА ВТОРА ЕСТРАДА

ТРЕТА ЕСТРАДА

10:00 часа

1. НЧ „Асен Златаров – 1940“ с. Стефан Караджа, община  Добричка

2. НЧ „Просвета – 1940“ с. Царевец, община Добричка

3. ОУ „Климент Охридски“ с. Смолница, община Добричка

4. НЧ „Стефан Караджа – 1942“ с.Смолница, община Добричка

5. НЧ „Никола Й.Вапцаров-1941” с. Стефаново, община Добричка

11:00 часа

6. НЧ „Йордан Йовков – 1941“ с. Котленци, община Добричка

7. НЧ „Захари Стоянов – 1940“ с.Овчарово, община Добричка

8. НЧ „Христо Ботев – 1941“ с. Козлодуйци, община Добричка

9. НЧ „д-р Йосиф Йосифов – 1884“ с. Карапелит, община Добричка

10. СУ „Никола Вапцаров“  – с.Карапелит, община Добричка

11. НЧ „Георги Сава Раковски – 1920“  с. Златия, община Добричка

12:00 часа

12.НЧ „П.Р. Славейков – 1942“ с. Бранище,община Добричка

13. Антон Тодоров  с. Дебрене, община Добричка

14. НЧ „Васил Левски – 1941“ с. Тянево, община Добричка

15. НЧ „Александър Гичев“ с. Василево, община Ген. Тошево

16. НЧ „Светлина – 1941“  град Ген. Тошево

17. НЧ „Стефан Караджа – 1941“ и  Пенсионерски клуб – с. Чернооково, община  Ген. Тошево

13:00 часа

18. НЧ „Учител – 1906“ с. Слънчево, община Аксаково

19. СУ „Гео Милев“ – град Варна

20. Детска самодейна група „Медени гласчета“ –  град Каварна

21.Клуб на пенсионера – град Каварна

14:00 часа

КРАЙ НА ПРОГРАМАТА НА ТРЕТА ЕСТРАДА

ЧЕТВЪРТА ЕСТРАДА

10:00 часа

1. Изпълнения на румънски състави

11:00 часа

2. НЧ „Добри Чинтулов – 1941“ с. Славеево, община Добричка

3. НЧ „Стефан Караджа -1941“ с. Лясково, община Добричка

4. НЧ „Искра “ с. Врачанци, община Добричка

5. НЧ „Йордан Йовков – 1941“ с. Камен, община Добричка

6. НЧ „Светлина – 1940“ с. Ловчанци, община Добричка

7. Клуб на пенсионера „Здравец – 2013“ с. Победа, община Добричка

8. НЧ „Зора – 1894“ – град  Шабла

9. НЧ „Стефан Караджа – 1941“ с. Стражица, община  Балчик

12:00 часа

10. НЧ „Пробуждане – 1898“ с. Ломница, община Добричка

11. НЧ „Победа – 1941“ с. Горичане, община Шабла

12. НЧ „Свобода – 1940“ с. Граничар, община Шабла

13. НЧ „Просвета – 1924“ с. Стан, община Нови пазар,област Шумен

14. НЧ „Светлина – 1952“ с. Галата, област Ловеч

13:00 часа

15.Клуб на пенсионера „Европейски гласове“ – град Добрич

16.НЧ „Просвета 1905“ – град Аксаково, област Варна

17. НЧ „Искра – 1927“ с. Равна гора, община Аврен, област Варна

18.НЧ „Отец Паисий“ с. Езерец, община Шабла

14:00 часа

КРАЙ НА ПРОГРАМАТА НА ЧЕТВЪРТА ЕСТРАДА

Организационният комитет на фолклорния фестивал „Песни и танци от слънчева Добруджа“ уведомява, че при влошени метеорологични условия конкурсната програма ще се проведе в читалищните сгради в четири населени места в община Добричка:

село Паскалево – първа естрада

село Ловчанци – втора естрада

село Дончево – трета естрада

село Победа – четвърта естрада.

Организаторите пожелават успех и добро настроение на всички участници!

Related Posts

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.