Събота, 27 април 2024

27.04.2024

Последвайте ни

В Тервел наградиха отличилите се през 2021/ 2022 година учители и ученици

С празничен парад, поднасяне на цветя и тържество бе отбелязан Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност в Тервел.

Празникът започна с поднасяне на венци и цветя пред паметника на Йордан Йовков. В последвалия парад се включиха повече от 300 души - ученици от двете гимназии в града, културните дейци от Народно читалище “Димитър Дончев-Доктора-1983”, служителите на Общинска администрация, учители от ЦПЛР „Малкият принц“ и много граждани.

Тържеството се проведе на откритата сцена. В началото прозвучаха с химните на Република България и на Кирил и Методий в изпълнение на ученици от СУ „Йордан Йовков“. Най- малките ученици от първи клас, с класни ръководители Марияна Върбанова, Виолета Димова и Пенка Ганчева, показаха, че вече са грамотни и знаят много стихотворения за буквите, азбуката и техните създатели. Веднага след това поздрав към всички присъстващи поднесе инж. Симеон Симеонов – кмет на Община Тервел. Той награди номинираните от образователните и културните институции в общината, отличили се през учебната 2021/2022 година ученици и учители. Учениците получиха еднократни парични стипендии, а учителите – грамоти и плакети.

Първи своите награди получиха училищата и детските градини, за които 2022 година е юбилейна. Това са СУ „Йордан Йовков“, което отбелязва 70 години от началото на средното образование, ПГТО „Дочо Михайлов“, която навършва 45 години професионално образование в града и ДГ №3 „Първи юни“ - по случай 40  години от създаването и.

Последва награждаване на екипа от  ученици и техния научен ръководител, удостоени с втора награда от Националния ученически исторически конкурс на фондация „Ценности“ за разработка на темата „Читалището- културната памет на добруджанеца“. Това са учениците от Х „а“ клас Виктор Дойчев, Ясен Русков, Ивона Енчева и Хрисимира Христова и ръководителят им Росица Стратиева. Стратиева бе отличена още за високия й професионализъм и отдаденост на учителската професия, по случай 15 години от създаването на Клуб за автентичен фолклор и етнография „Йовкови наследници“, за активно участие в обществения и културния живот на Община  Тервел.

Вторият екип, който бе отличен, е с получена трета награда от Националния конкурс за историческа памет „Будител“ и Национална ученическа конференция „200 години от рождението на Георги С. Раковски“- ученичката от Х „а“ клас Невена Желязкова и научният й ръководител Пролетина Добрева.

Само преди месец Билге Мюмюн, Гизем Рамадан, Иван Веселинов и Нурай Хабиб, под ръководството на Иева Калнина- ученици и преподавател в ПГТО „Дочо Михайлов“, успешно участваха в международен младежки обмен по програмата на ЕС „Еразъм+“ в проекта „Младежи за равенство“ във Финландия. За своя успех те също получиха награди.

Едно от училищата в община Тервел по традиция номинира младите учители, които са участвали най-активно в училищната и извънучилищната дейност през изминалата учебна година. ОУ „Христо Ботев“ в с. Зърнево отличи Невин Керим и Гюлтен Невзатова, както и Емирхан Варол - ученик от четвърти клас с отлични оценки по всички  предмети, с награда от поетичния конкурс „За да я има България“, участие в областния кръг на състезание по компютърно моделиране“ и областен кръг на олимпиадата „Знам и мога“.

Иновативните методи на преподаване са във фокуса на всички национални и международни програми за развитие на образованието. От Община Тервел посочват с гордост, че и и при тях работят амбициозни детски учители, които получиха заслужени награди. Това са Дори Иванова, старши учител в ДГ №1 „Детелина“ - за национален знак за качество и награда за най-добър авторски e-twinning проект, и Дилияна Великова, старши учител в ДГ №2 „Здравец“ - за международен сертификат от участие в Международната научно-практическа конференция „Предучилищното образование- проблеми, тенденции и иновации“  в  Коломна, Русия.

В съвременния свят, в който имаме пълната свобода да съчетаваме различни идентичности, ние можем да бъдем едновременно и българи, и европейци, и граждани на света. Развитието на творческите способности на младежите е не по-маловажно от тяхното ограмотяване и образование. Високите успехи на школите от ЦПЛР „Малкият принц“ радват цялата тервеска общественост. Тази година е юбилейна за ТФ „Каприз“, която празнува 20 години от създаването си, и за Вокална студия „Тервел”, която отбелязва 15 години, поради което бяха номинирани и наградени ръководителите на двете формации Живка Ненова и Живко Колев.

За висок професионализъм, за отдаденост на учителската професия, за цялостен принос в развитието на образованието и за активно участие в обществения и културния живот на Община Тервел бяха отличени и Румянка Станкова, Ирина Стоянова, Веселина Вълчева, Гана Вълчева - учители в СУ „Йордан Йовков“, Райчо Райчев - учител в ОУ „Христо Ботев“ в с. Зърнево, Кръстинка Пантелеймонова – учител в ОУ „Отец Паисий“ в с. Нова Камена, Пенка Райчева - директор на ДГ „Детски рай“ в с. Зърнево и Марияна Великова - директор на ДГ „Светулка“ в с. Коларци.

Празникът продължи с поздрав към наградените с танци от ТФ „Каприз“ и ДФТА „Калинка Вълчева“ при НЧ „Димитър Дончев-Доктора-1893“ с главен художествен ръководител Нели Денева.

С празнични прояви Денят на светите братя Кирил и Методий бе отбелязан още в ОбУ „Д-р Петър Берон“ в с. Коларци, ОУ „Паисий Хилендарски“ в с. Безмер и ОУ „Христо Ботев“ в с. Зърнево.

c