Петък, 26 април 2024

26.04.2024

Последвайте ни

22 май -Международен ден на биологичното разнообразие

ООН обявява 22 май за Международен ден на биологичното разнообразие през 2000 година, за да повиши осведомеността и разбирането за проблемите, свързани с биоразнообразието. В света около 25 % от всички животински и растителни видове са застрашени от изчезване.

Подписана от 150 правителствени лидери по време на срещата на високо равнище в Рио през 1992 г., Конвенцията за биологичното разнообразие цели да повишава ангажираността на държавите за устойчиво развитие. Конвенцията оценява биоразнообразието като много повече от съвкупността от растения, животни и микроорганизми и техните екосистеми, а отнася проблема и до човешката връзка с биоразнообразието - то е фактор за сигурността на храните, лекарствата, чисти въздух и вода, подслон и здравословна околна среда.

Всяка година се избира слоган за този ден, тази година той е „Да изградим споделено бъдеще за цял живот“.

България ратифицира Конвенцията през февруари 1996 г. и от 16 юли 1996 г. е равноправен член. Страните по Конвенцията работят за значително намаляване на загубата на биоразнообразие в глобален, национален и регионален мащаб, включващо и борбата с бедността и подобряване на условията за съществуване на всички форми на живот на Земята.

България се нарежда на едно от първите места в Европа по своето биоразнообразие.

От 1933 г., когато са създадени и обявени първите два резервата, до 1993 г. общата площ на защитените територии в България е нараснала до 3.5% от общият поземлен фонд на страната (или около 380 000 ха). В момента площта им е около 5%. В това число се включват всички природни резервати, национални паркове, природни забележителности и защитени местности. Всяка от тези категории е с различен статут и режим за ползване.

Защитените територии в страната са сърцевината за опазване на биоразнообразието.

c