Събота, 27 април 2024

27.04.2024

Последвайте ни

„Подземни води“ е темата на Световния ден на водата през 2022 година

Световният ден на водата се отбелязва на 22 март всяка година. ООН чества деня от 1993 година, с фокус върху значението на сладководните води. Инициативата се координира от механизма на ООН за достъп до вода, който представлява структура, управлявана от един или повече членове и партньори, с определен мандат.

Световният ден на водата отчита важността на водата и насочва вниманието към 2 милиарда души на планетата, които живеят без достъп до питейна вода. Фокусът е върху предприемане на действия за справяне с водната криза в световен мащаб. Основен акцент на Световния ден на водата е да се подпомогне постигането на цел 6 за устойчиво развитие на ООН: чиста вода и санитарно-хигиенни условия за всички до 2030 г.

Темата се определя ежегодно от координационния механизъм на ООН за достъп до вода. През 2022 г. темата е „Подземни води“.

На 22 март хора и организации са домакини на събития за Световния ден на водата и вземат участие в публична кампания в световен мащаб, инициирана от Координационния механизмът на ООН за достъп до вода на www.worldwaterday.org и в социалните мрежи. На самия Световен ден на водата се публикува Докладът на ООН за световното развитие на водите, който се фокусира върху същата тема като кампанията и дава политически насоки на вземащите решения.

„Подземни води – да направим невидимото видимо“

·         През 2022 г. мотото на кампанията е „Подземни води – да направим невидимото видимо“. Следните текстове формират основните акценти на кампанията:

·         Подземните води са невидими, но въздействието им е видимо навсякъде.

·         Извън погледа ни, под краката ни, подземните води са скрито съкровище, което обогатява живота ни. В най-сухите части на света, това може да е единствената вода, която хората имат.

·         Почти цялата течна прясна вода в света е подземна вода, поддържаща доставките на питейна вода, канализационните системи, земеделието,  промишлеността и екосистемите.

·         На много места човешката дейност прекомерно използва и замърсява подземните води. На други места просто не знаем колко вода има под земята.

·         Подземните води ще играят решаваща роля в адаптирането към изменението на климата. Трябва да работим заедно, за да управляваме устойчиво този ценен ресурс.

·         Подземните води може да не се виждат, но не трябва да остават извън съзнанието ни.

Източник: БДЧР

c