Събота, 27 април 2024

27.04.2024

Последвайте ни

1 ноември - Ден за почит към българите, борили се за национално самосъзнание

Денят на народните будители е официален български празник, който се чества всяка година на 1 ноември. На него се почита паметта на българските просветни дейци и революционери.

В освободената от османско владичество България възрожденските идеали постепенно биват загърбени от проблемите на делника. Част от българската интелигенция съзира опасността от разпад на националната ни ценностна система и обръща поглед към най-светлите имена на българското духовно минало. Търси съприкосновение с онези, които в трудно и безперспективно време със своята мисъл и дейност възстановяват равновесието и духовното израстване на българите.

Това са Паисий Хилендарски, Софроний Врачански, Йоасаф Бдински, Григорий Цамблак, Константин Костенечки, Владислав Граматик, поп Пейо, Матей Граматик, Св. Иван Рилски, Неофит Бозвели, братята Димитър и Константин Миладинови, Георги С. Раковски, Васил Левски, Христо Ботев, Иван Вазов, Стефан Караджа, Хаджи Димитър, Любен Каравелов, Добри Чинтулов и още стотици радетели за народна свяст и българско самосъзнание.

За първи път празникът се чества през 1909 г. в Пловдив. През 1922 г. Стоян Омарчевски, министър на просвещението, внася предложението за отбелязване на 1 ноември като празник на народните будители. От 1 ноември 1923 г. с указ на цар Борис III е обявен за общонационален празник в памет на заслужилите българи.

Съюзът на учените в България отбелязва Деня на народните будители и като Ден на българската наука. С решение на Съюза на българските журналисти този ден става и Ден на българската журналистика.

Неминуемо, 1 ноември 2020 година ще остане в историята като белязан от въглена на пандемията. Доколко духът и светлите идеали на предците присъстват в живота на съвременния българин, е въпрос на научни изследвания и личностно прозрение.

Почит и към живите следовници на будителите на България!

c