Земеделието и опазването на природната среда дискутираха в Добрич учени и агро бизнес
Форумът бе организиран от "Европа Директно Добрич" - един от 424 центъра от ново поколение в ЕС
Дискусия „Развитието на селското стопанство, съобразено с опазването на природната среда“ се проведе днес в рамките на 32-то изложение „Селското стопанство и всичко за него”, организирано от Добрички Панаир АД. Тя бе организирана от „Европа Директно Добрич”, като събра научни работници, земеделци, агрономи, работещи в агро бизнеса и заинтересовани лица.
Герман Германов представи дейността на „Европа директно Добрич“, който е един от 13-е в България и от 424 центъра от ново поколение в ЕС, създадени от Европейската комисия. Домакин на центъра и партньор на ЕК е Търговско-промишлената палата в Добрич.
Татяна Гичева от Европа Директно Добрич представи „Земеделски практики от полза за климата и околната среда“. Тя представи дейностите, които Общата селскостопанска политика подкрепя в тази насока. Сред тях са ограничаване на източниците на поглъщане на парникови газове, приспособяване на действителните или очаквани неблагоприятни въздействия върху изменението на климата и предприемане на подходящи действия за свеждане на минимум на щетите, устойчива енергия. В тази насока ЕС инвестира в директните плащания и в развитието на селските райони.
Новите климатични процеси разделят земеделието на няколко вида – консервационно земеделие, което цели обработки, запазващи почвения ресурс; директна сеитба жива покривна растителност без никаква обработка или с минимални обработки; биологично земеделие; интегрирано производство на растения и растителни продукти чрез намаление на използването на препарати за растителна защита; практики за прецизно земеделие, които се базират на нанотехнологии, които да допринесат за третиране спрямо конкретните условия и повишаване на ефективността.
В растениевъдството като форма на опазване на почвите бяха посочени избор на подходящи сортове, селекция, диверсификация на културите, ротация на културите и управление на сеитбообращението, управление на хранителните вещества за торене.
Татяна Гичева съобщи, че има разработен софтуер от ЕК, който е в експериментален период. В България се работи от миналата година по него.
За „Предизвикателства и тенденции в селекцията при условията на променящ се климат“ говориха доц. д-р Галина Михова и доц. д-р Галин Георгиев от Добруджански земеделски институт Генерал Тошево.
Историята на едно малко стопанство в биологичното земеделие представи Милена Минчева от Калула 84 ЕООД - Генерал Тошево.