Четвъртък, 18 юли 2024

18.07.2024

Последвайте ни

Всички заложници в Еквадор, държани от излежаващи присъди в няколко затвора, са освободени

Всички заложници, общо136 души, които бяха държани държани от разбунтували се затворници в еквадорски затвори, бяха освободени миналата нощ, съобщи администрацията на затворите, предаде Франс прес.
„Тази нощ разпоредбите за сигурност и съвместните действия на полицията и националната армия дадоха възможност да бъдат освободени всички заложници, държани в различни затвори в страната“, се посочва в прессъобщение.
„Поздравления за патриотичната, професионална и смела работа на въоръжените сили, националната полиция... за освобождаването на надзирателите и административния персонал, похитени в центровете за лишаване от свобода в Асуай, Каняр, Есмералдас, Котопакси, Тунгурауа, Ел Оро и Лоха“, написа веднага в „Екс“ президентът Даниел Нобоа.
Според полицията 46 надзиратели и един административен служител са били освободени от затвора в централния град Котопакси, 13 – от затвора в друг централен град – Тунгурауа, и 15 от затвора в югозападния град Ел Оро, където е открито безжизненото тяло на служител.
Кадри, разпространени от полицията, показват надзиратели, включително много жени – разплакани, изтощени и подкрепяни от колегите си, малко след освобождаването им.
В продължение на седмица, откакто започна премеждието им, тези заложници, под заплахата на метежници, въоръжени с ножове или огнестрелни оръжия, редовно призовават властите за помощ и сдържаност, се вижда на видеоклипове, излъчвани редовно в социалните мрежи. Най-малко двама от тях (единият от които е бил обесен), са екзекутирани от метежниците, пак според видеоклипове.
Близо 175 души, надзиратели и служители на затворническата администрация, бяха взети за заложници през миналия уикенд.
На 7 януари съобщението за бягството от затвора в югозападния град Гуаякил на страховития лидер на бандата Чонерос Адолфо Масиас, наричан Фито, предизвика вълна от бунтове с вземане на заложници в най-малко пет затвора, атаки срещу правоохранителните органи и други действия. Най-малко 19 души са загинали според последния официален доклад.
Младият президент Даниел Нобоа обяви извънредно положение и нареди на армията да неутрализира тези престъпни банди, смятани вече за „терористи“.
Нобоа въведе полицейски час и разположи повече от 22 400 войници които извършиха наземни, въздушни и морски акции и претърсвания и операции в затворите.

c