Все повече фермери в област Добрич се отказват да отглеждат царевица
Жътвата започна с ниски добиви в две общини от областта, ниви в Тервелско - за силаж
Засети с царевица са 823 530 декара, като към момента се жъне само в две общини – Добричка и Каварна, където земеделските стопани получават съответно по 340 и 270,4 кг/дка.
Към настоящия момент 7 000 декара в община Тервел са реколтирани за силаж. Очаква се още много полета в областта да дадат нулеви добиви и да се жънат само за силаж.
От ожънатите до момента 12 100 декара е получен среден добив от 299,2 кг/дка. Кампанията по прибиране на царевицата за зърно все още не е започнала с достатъчна интензивност в област Добрич и данните на този етап не са показателни за средни добиви, посочват от Министерството на земеделието и храните.
Сравнението с предходната стопанска година показва, че площите с царевица са били повече – 970 800 декара, като полученият среден добив е бил 314,1 кг/дка.
„Все повече фермери се отказват от царевицата, тъй като тя не е толкова пластична, издръжлива на суша, както слънчогледа, който има коренова система, която може да стигне до 3 м дълбочина, докато царевицата е с по-плитка коренова система и при засушаване тя не издържа“, коментира пред Про Нюз Добрич доц. д-р Галин Георгиев от Добруджанския земеделски институт в Генерал Тошево.
По думите му тази година ще има нулеви добиви в някои полета.
„Чувам за все повече земеделци, които се отказват от царевица и преминават към пшеница и слънчоглед, което не е добре. Въпреки че ще се увеличат слънчогледовите посеви, това не е добре, защото се нарушава сеитбооборотът“, посочи ученият. И подчерта, че липсата на сеитбооборот води до намножаване на болести. „През последните години ни спасява това, че има суша, при която болести и неприятели не виреят, но пък добивите пак са ниски. При нормална година трябва да има сеитбооборот“, каза още той.