Все още няма сериозни разговори с инвеститори за Индустриалния парк в Добрич
Разходите на общинското дружество „Индустриален парк Добрич“ за 2024 г. към 30.09 са в размер на 81 000 лв., в т.ч. разходи за външни услуги 10 000 лв. и разходи за персонала – 56 000 лв. Дружеството е в първата година от своето съществуване, не осъществява търговска дейност и не е генерирало приходи, съответно е на загуба от 81 000 лв. Това стана ясно в залата на Общинския съвет на днешната сесия, при разглеждането на писмените отчети за дейността на общинските дружества към 30 септември 2024 г. Разходите на „Индустриален парк Добрич“ ЕООД на този етап се покриват от капитала на дружеството.
След питания на съветници, управителят на дружеството Емил Петров обясни, че 60% от разходите за външни услуги представляват възнагражденията на счетоводител на граждански договор. Зам.-кметът Павел Павлов каза, че одобреното финансиране от държавния бюджет за Индустриалния парк в размер на над 4 милиона лева за 2024 г. все още не е постъпило в Общината. Тези пари ще позволят да стартира разчистването на терена на парка, а с очакваните за 2025 г. още 8 млн. лв. ще започнат дейностите вътре в парцелите на парка. В рамките на Концепцията за интегрирани териториални инвестиции, която също е одобрена и тече разработване на конкретни проекти, като срокът е до февруари 2025, е включена довеждащата инфраструктура. „Така че започваме работа. Не мога да спомена срок, но всички се надяваме това дружество да започне да работи възможно най-бързо и да генерира приходи“, каза Павлов.
Той допълни, че има добри новини за допълнителни възможности за финансиране на парка, но не даде конкретни данни. Припомняме, че цялата стойност на Индустриалния парк е около 60 млн.лв.
Емил Петров припомни, че в приетия през 2023 г. бизнес план на дружеството се предвижда то да излезе на печалба едва през 2026 г., след реализиране на първите продажби или сделки по отдаване на парцели под наем.
Съветникът Иво Пенчев попита дали през последната година и половина е имало конкретни разговори с потенциални инвеститори. „Идваха ли в Добрич инвеститори, видяха ли терените, има ли такива, които са проявили реално интерес, защото това е свързано и с обучението на кадри“, попита Пенчев.
От думите на управителя на дружеството стана ясно, че към момента има само проучвателен интерес. „Имало е разговори с потенциални инвеститори. Единият искаше да започне строителство до 5 месеца, но ние не можем да му предоставим такава възможност. Не е имало сериозни разговори, предвид на това, че ние нямаме готовност да започнем конкретни преговори с потенциален инвеститор. Не сме спрели обаче да работим“, посочи Петров.