Неделя, 05 януари 2025

05.01.2025

Последвайте ни

"ВиК Добрич" е заложило инвестиции за 1,2 млн. лева през тази година

Инж. Николай Николов: Проблемите с водоснабдяването на населените места са продиктувани не толкова от засушаването, колкото от спирането на ел. захранването на помпени станции за профилактика

Пред Про Нюз Добрич изпълнителният директор на "Водоснабдяване и канализация Добрич" инж. Николай Николов: 

Инж. Николов, повече от два месеца, откакто сте начело на дружеството „Водоснабдяване и канализация Добрич”. Какво е състоянието му към момента?

Заварихме дружеството в състояние на промяна на водоснабдителната стратегия, при което не е направена оценка на риска.

Извършихте ли промени – кадрови, организационни или други ?

За периода от избора ми за изпълнителен директор до сега не съм предприемал кадрови промени, даже напротив, стремим се да допълним колектива на дружеството с хора с необходимите професионални качества и не на последно място желание за постигане на добри резултати във всяко ниво на йерархията на дружеството. За да се предприемат крачки за освобождаване на кадри е необходимо да не се минава минималното ниво на заетост, в тази връзка бих предприел смени единствено и само ако съм сигурен, че някой умишлено работи против дружеството или съм открил по- добър специалист.

Какви ремонтни дейности бяха извършени през тези два месеца?

Извършени са множество аварийни ремонти предвид дългите периоди на засушаване, амортизираната мрежа и т.н. Извършени са реконструкции на съществуващи водопроводи, съвместни инвестиции с община Добричка. Възложено е проектиране на обект със следното наименование: Доставка и монтаж на помпи в съществуваща ПС „Оброчище“ в ПИ 44882.22.77 и пи 53120.29.106, изграждане на разпределителен водоем в пи 53120.15.198 до с. Рогачево, и изграждане на довеждащ водопровод HDPE (lприбл.5000 m, qmax = 60 l/s), в участъка от разпределителен водоем до с. Рогачево, община Балчик, област Добрич.

Участваме в два проекта с европейско финансиране:

1. Чрез механизма за възстановяване и устойчивост се сключи споразумение за изпълнение на инвестиция. В рамките на финансирането са осигурени средства в размер до 19 192 119,72 лв. (деветнадесет милиона сто деветдесет и две хиляди сто и деветнадесет лева и седемдесет и две стотинки) без ДДС на „Водоснабдяване и канализация“ АД, гр. Добрич като краен получател за следното:

- Реконструкция и доизграждане на вътрешна водоснабдителна и канализационна мрежа за агломерация Генерал Тошево

- Реконструкция на пречиствателна станция за отпадъчни води (ПСОВ) Генерал Тошево, агломерация Генерал Тошево

2. Подадено актуализирано проектно предложение за участие в Оперативна програма  „Околна среда 2021-2027 г.“.

През това време един от сериозните проблеми, пред които дружеството и екипът му бяха изправени, бе авариралият колектор на ПОС „Албена“ в Кранево. Решен ли е към момента този проблем? Има ли опасност от ново замърсяване?

След проведена среща в МРРБ, предвид факта, че колекторът е общинска собственост, ремонтно възстановителните работи по него се възложиха на Община Балчик, като дейностите по ремонта трябва да се съобразят с дейностите, предвидени в актуализирания проект на дружеството ни по Оперативна програма  „Околна среда 2021-2027 г.“.

Изпълнителният директор на „Албена“ АД Красимир Станев обяви, че дружеството е готово да продаде на „ВиК Добрич“ пречиствателната станция. Има ли напредък по този казус ?

Предвид спецификата на казуса, текат преговори по темата.  Основната цел е изцяло да се извърши реконструкция с предвидени средства по Оперативна програма  „Околна среда 2021-2027 г.“.

Какво налага спиране на водата по селата. По сигнали от живеещите там с дни няма вода в селата Стефаново и Сенокос, като те дори обмислят протести?

По отношение с. Стефаново - проблемът възниква вследствие повреда в ел. захранването на помпена станция (ПС) Батово 2, която снабдява с вода селата Одърци, Славеево, Соколник, Стожер, Стефаново и гр. Добрич. С. Стефаново се явява най-високата точка от трасето (над 25 километра само външни захранващи водопроводи) и съответно първо остава без вода във водоема при наличие на проблем. След възстановяване на ел. захранването на ПС Батово 2 е необходимо оперативно време за напълване на системата, съответно и на водоем Стефаново. В същото време водоснабдителната система на населеното място също е празна. Едновременно с напълването на водоема започва да се пълни и водопроводната система на населеното място, но наличието на множество неправилно монтирани хидрофори на домовите водопроводни отклонения (без монтиран черпателен съд) води до изсмукване на водата от системата, която при нормални условия би потекла и от чешмите на съседните отклонения (без монтирани хидрофори). След около 24 часа водата потече нормално по всички консуматори. Трябва да се отбележи също, че в селските райони, в частност и с. Стефаново, потребителите използват питейната вода основно за поливане на градините си, особено в това горещо и бездъждовно време.

За с. Сенокос - селата Кремена, Дъбрава, Пряспа, Сенокос, Дропла, Змеево са водоснабдени от веригата на ПС Оброчище. До преди промяната всички тези села се водоснабдяваха от веригата на магистрален водопровод Шабла. От същата - ПС Оброчище, се снабдяват и гр. Добрич, селата Свещарово, Котленци, Победа, Ст. Караджа, Ген. Колево, Методиево, Паскалево, Царевец, Ломница, Овчарово, Сливенци, Добрево, Свобода. В ПС Оброчище към момента имаме една единствена работеща помпа (70 литра в секунда 220 метра). При промяната на водоснабдителната стратегия не е направена никаква оценка на риска (нулева диверсификация). Предприети са мерки за поставяне на втора помпа в ПС Оброчище, но това изисква оперативно време по доставяне, монтиране и захранване с електричество. Констатирахме и, че не всички налични фундаменти са годни за поставяне, не заради фундаментите, а заради повреди в тръбната разводка до тях, която обаче изисква работа в дъното на черпателния водоем, което в средата на това лято не можем да си позволим. Необходимо е да се спре цялата верига и всички тези населени места да останат без вода не по малко от 2 дни и още поне толкова за да напълним тръбната система (над 75 километра само външни захранващи водопроводи)

Забележка: 15:10 часа на 17.07.2024г. пуснахме втора помпа в ПС Оброчище. Наблюдаваме как ще се държи помпата и системата и как е възможно да се управлява (чрез диспечерската система или ръчен пуск и стоп от оператор помпиер на място).

Живеещи в квартал „Добротица“ в Добрич също алармират, че през последните дни редовно има проблем с водоснабдяването там. Каква е причината?

Проблемите с водоснабдяването на населените места за момента са продиктувани не толкова от засушливият сезон, колкото от спирането на ел. захранването на ПС Приморци за планирана профилактика от електроразпределителното дружество в рамите на 8 часа. Това доведе до недостиг от 8 000 до 10 000 кубически метра вода, с който се опитваме да балансираме Добрич-Стожер-Стефаново (по водоснабдителни групи Приморци-Оброчище-Батово2).

Какви инвестиции са заложени в програмата на дружеството до края на годината?

Минималното ниво на инвестициите по подписания договор с АВИК е 400 хил. лв., съгласно одобрен бизнес план за дейността на дружеството за 2024 година сме заложили инвестиции в размер на  1 200 хил. лв.

807,9 млн. лв. ще бъдат вложени в изграждането на ВиК инфраструктурата на 8 области у нас, сред които и “ВиК Добрич“. Какво предвиждате да бъде финансирано с тези средства?

В проекта са заложени да се реконструират и новоизградят:

- Вътрешни водопроводни мрежи –  гр. Добрич - 9 531,11 м.;  гр. Балчик - 4 456,38 м.;    гр. Каварна - 18 898,61 м.;

- Вътрешни канализационни мрежи – гр. Добрич - 2 977,83 м.; гр. Балчик - 13 158,39 м.; гр. Каварна - 13 434,12 м.;

- Довеждащи водопроводи за гр. Каварна - дължина 7,752 km; Модернизация и подмяна на помпени агрегати за ТК Р104 и ТК 110 ;Реконструкция на площадкови водопроводи между напорните резервоари при ПС Каварна и водните кули; Модернизирана на ПС Каварна;

-Реконструкция на ПСОВ Каварна - включващо механично пречистване, биологично пречистване с биобасейни с „продължителна аерация“ и вторичен утаител, биологично отстраняване на фосфор и азот, механично обезводняване на утайката с шнекова преса;

- Реконструкция на ПСОВ Албена, включващо се изграждане на механично, биологично и третично стъпало с отстраняване на биогенни елементи: фосфор и азот; 

- Изграждане на отвеждащ колектор и дълбоководно заустване след ПСОВ Албена.

- Изграждане на дълбоководно заустване след ПСОВ Балчик

- Проекта предвижда пълна модернизация на 8 броя помпени станции – ПС Приморци, ПС Минково, ПС Оброчище, ПС Одринци, ПС Алмалий, ПС Балчик 1, ПС Балчик 2, ПС Батово 2.

c