Вторник, 26 ноември 2024

26.11.2024

Последвайте ни

Вдигнаха данък сгради, данъка на такситата и други налози в Добрич

Увеличава се размерът на данъка върху недвижимите имоти, данъка върху таксиметров превоз на пътници и данъка върху превозните средства, прие Общинският съвет на Добрич на днешното си заседание. Промените в Наредбата за определяне на размера на местните данъци на територията на Община град Добрич бяха приети с 28 гласа „за“, 5 „против“ и трима въздържали се.

Двучасов дебат предизвика тази докладната записка на кмета Йордан Йорданов, която трябваше да бъде разгледана на сесията през септември, но беше оттеглена.

Ставката на Данъка върху недвижимите имоти за всички данъчно задължени лица се вдига от 1,3 на хиляда на 2,5 на хиляда върху данъчната оценка. Този налог не е променян от 2009 година.

От администрацията дадоха пример с апартамент в кв. „Балик“ от 89 кв.м., за който ще се плаща 37.00 лв. вместо досегашните 19.00 лв. Друг пример – в кв. „Дружба“ за апартамент 56 квадрата данъкът се променя от 11.00 лв. на 22.00 лв.

В зала бяха изредени редица градове, в които данък сгради е по-висок от този в Добрич – Плевен, В. Търново, Сливен, Ямбол и др. Камелия Койчева от ГЕРБ-СДС попита на каква база е направено предложението за почти двойно повишение на налога. Тя заяви, че Добрич е град, чието население намалява и с по-високи данъци няма как да се привлекат хората да живеят тук. Койчева изтъкна и това, че в градове, като В. Търново и Плевен са по-развити от Добрич, заплатите и възможностите за бизнес са по-големи и е нормално там да има по-висок данък. Тя попита дали данъкът е поносим за жителите на Добрич и отговаря ли на доходите им. Кметът Йорданов пък посочи, че за 15 години, откакто данък сгради не е повишаван, минималната работна заплата се е вдигнала 4 пъти. С днешното повишение данъкът отново ще бъде на ниво под средното за страната.

Добричлията Сашо Йовчев, който живее на ул. „Надежда“, взе думата и заяви пред съветниците, че неговата улица е в окаяно състояние и не е асфалтирана от 1984 г. Гражданинът попита как да се съгласи с двойно повишение на данък сгради, след като той и съседите му живеят в ненормални условия. Кметът отговори, че улицата е заложена за ремонт, който ще започне през 2025 година.

Данъкът върху таксиметровия превоз за 2025 г. на пътници ще бъде завишен от 300.00 лв. на 450.00 лева годишно, което е половината на минималната работна заплата за 2024 г. за страната. Този данък не е повишаван от 2016 г. Не беше прието предложението на Георги Джендов от „Възраждане“ увеличението да бъде поетапно – 75 лева за догодина и още 75 лева за 2026 г.  

Предложението за промяна в стойността на Данък върху превозни средства в зависимост от мощността на двигателя бе само за най-мощните леки и товарни автомобили с технически допустима максимална маса не повече от 3,5 т с мощност на двигателя над 150 kW до 245 kW вкл. и над 245 kW , или това са автомобилите с мощност над 203 конски сили.

Към момента в Община Добрич в първата група има регистрирани 2 143 автомобила, а във втората 232 автомобила с подобна мощност на двигателя.

Прието бе за първата група автомобили данъчната ставка да се увеличи от 1,8 лв. на 1 kW на 2,2 лв. на 1 kW, за втората от 2,1 лв. на 1 kW на 2,5 лв. на 1 kW. Увеличен е екологичният коефициент. Досега екологичният компонент на леки и товарни автомобили с технически допустима максимална маса не повече от 3,5 т, които са без екологична категория и с екологична категория Eвро 1 и Eвро 2 е била 1.1, а с изменението той става 1.4. За автомобилите с екологична категория Eвро 3 се променя на 1.1 /досега 1.00/; с екологична категория Eвро 4 коефициентът става 1.00 /досега 0.8/, с екологична категория евро 5 коефициентът става 0.7 /досега 0.6/ и с екологична категория Eвро 6 и EEV, коефициентът не се променя /досега 0.4/.

c