Сряда, 30 октомври 2024

30.10.2024

Последвайте ни

Световният печат коментира номинирането на Тръмп от републиканците и призивите на демократите към Байдън да се оттегли от надпреварата

Доналд Тръмп прие номинацията на Републиканската партия за президентските избори в САЩ през ноември на фона на призивите към президента демократ Джо Байдън да се оттегли от надпреварата след слабото си представяне в телевизионните дебати с него в края на миналия месец.
По повод на появилите се съобщения, че президентът възнамерява да се откаже от надпреварата за Белия дом, британският в. "Индипендънт" прогнозира, че Байдън може да се откаже от участие "този уикенд", тъй като е изправен пред нарастващ натиск от страна на водещи демократи, а бившият президент Барак Обама поиска той да "обмисли сериозно" кампанията си.
Според вестника двама ключови съпартийци на Байдън - Нанси Пелоси и Чък Шумър - са му казали на четири очи, че времето му е изтекло, докато той се опитва да пребори коронавирус и възхода на Доналд Тръмп, който е в още по-силни позиции, след като оцеля при покушение срещу него. Бившата председателка на Камарата на представителите и лидерът на мнозинството в Сената са провели отделни разговори с президента, като са го предупредили, че той не може да победи Тръмп и през ноември рискува да повлече надолу цялата партия, коментира в. "Индипендънт".
Белият дом твърди, че той има само "леки симптоми", но Байдън беше видян да се качва предпазливо по стъпалата към "Еър Форс 1" в щата Невада.Диагнозата му бе поставена само няколко часа след като президентът заяви, че ще се откаже от поста си само ако лекарите отидат при него и му кажат, че има проблем, посочва британският вестник.
Американският в. "Вашингтон пост" отбелязва на свой ред, че бившият президент Барак Обама е казал на съпартийците си, че шансовете за победа на президента Байдън значително са отслабнали и той смята, че президентът трябва сериозно да обмисли жизнеспособността на своята кандидатура.
Макар публично Байдън да се зарича, че ще остане в листата, телевизия Си Ен Ен коментира, че упорството му се смекчава и сега той е "по-възприемчив към тревожните призиви" във връзка с перспективите му, а според американския новинарски сайт "Аксиос" президентът може да се откаже още този уикенд. Няколко високопоставени представители на Демократическата партия заявиха, че нарастващият натиск от страна на лидерите на демократите в Конгреса и близките им съюзници ще убедят президента Байдън да реши да се откаже от президентската надпревара още този уикенд, пише сайтът.
Защо това е важно - 81-годишният президент, който сега се самоизолира заради коронавируса, остава последователен публично. Но в частен план той се е примирил с нарастващия натиск, слабите резултати от социологическите проучвания и неудържимите щателни анализи, които правят невъзможно продължаването на кампанията му, коментира "Аксиос", позовавайки се на представителите на демократите.
Но какво се случва зад кулисите, пита новинарският сайт, отбелязвайки, че частното послание, изкристализирало в най-общата му форма е - висшите лидери на партията му, неговите приятели и ключови дарители смятат, че той не може да спечели, не може да промени общественото мнение за своята възраст и проницателност и не може да осигури мнозинство на демократите в Конгреса на САЩ.
На президента се казва, че ако остане, бившият президент Тръмп може да спечели с огромна преднина и да унищожи наследството на Байдън и надеждите на демократите през ноември, коментира "Аксиос".
Натискът да се оттегли като кандидат се увеличава до непоносими нива, особено през последните няколко дни. Демократите напълно очакват социологическите проучвания след приключилия Национален конгрес на републиканците да покажат евентуален разгром, който може да свали и демократите в Конгреса, отбелязва новинарският сайт.
Последното допитване на Асошиейтед прес, според което почти две трети от демократите искат Байдън да се оттегли от президентската надпревара, рикошира в Белия дом и в Конгреса. Паническа кампания за натиск се стоварва върху Байдън. Тя е безмилостна - и координирана, посочва "Аксиос".
В същия дух в. "Ню Йорк таймс" коментира, че демократите са в състояние на хаос и са стигнали до заключението, че "не можеш да спечелиш избори по този начин". Вестникът отбелязва, че докато републиканците се сплотяват около Доналд Тръмп, демократите обикалят президента Байдън като акули.
Години наред президентът Байдън прилагаше тактиката на самоиронията, когато се сблъскваше с предизвикателства в политиката. "Не ме сравнявайте с всемогъщия", упорито настояваше той. "Сравнявайте ме с алтернативата", казваше президентът.
Демократите сега правят точно това, коментира в. "Ню Йорк таймс". И когато става въпрос да бъдат спечелени изборите, все повече от тях вярват, че Байдън не е подходящ за това, заключава вестникът.
Друг американски вестник, "Уолстрийт джърнъл", допълва, че лидерите на Демократическата партия отлагат процедурния вот за утвърждаване на неговата кандидатура преди конгреса през август, тъй като законодателите се опасяват от големи загуби при вътрешнопартийното гласуване.
Последните събития показаха, че усилията за отстраняване на Байдън, макар и по-приглушени след опита за покушение срещу Доналд Тръмп, не са спрели. Те разкриват как хватката на президента върху партията му се е изплъзнала, набирането на средства за кампанията е анемично, а най-добрите му сподвижници се огъват под натиска, коментира вестникът.
По този повод в. "Ю Ес Ей тудей" обръща внимание на факта, че по време на Националния конгрес на Републиканската партия говорещите от трибуната са се насочили към Камала Харис, докато спекулациите за евентуалното отпадане на Байдън от надпреварата се засилват.
Байдън е изправен пред вълна от несъгласни в редиците на Демократическата партия, но след новината, че е дал положителен тест за коронавирус, само няколко часа след като заяви, че медицинското му състояние би било единственото нещо, което може да го извади от листата, вниманието все повече се фокусира върху вицепрезидентката Камала Харис като негов потенциален заместник, отбелязва вестникът.
След като бившият президент Доналд Тръмп избра американския сенатор Джей Ди Ванс от щата Охайо за свой партньор, кампанията му разпространи изявление, в което се казва, че не е в състояние да се ангажира с насрочването на вицепрезидентски дебат между Ванс и Харис поради сегашните затруднения с листата на демократите, посочва в. "Ю Ес Ей тудей".
Камала Харис неколкократно понесе удари в речи на високопоставени републикански представители в Милуоки по време на конгреса, докато все повече се засилват спекулациите, че тя може евентуално да поеме надпреварата, а стратегията на голямата стара Републиканска партия за победа през ноември еволюира, коментира вестникът.
Американският в. "Де Мойн реджистър" също по-рано съобщи, че губернаторът на Флорида Рон Десантис е казал на среща с делегацията от щата Айова на конгреса, че запазването на Байдън в листата на демократите е от ключово значение за безпроблемната победа на републиканците.
Британският в. "Дейли експрес" обаче е на друго мнение, като отбелязва, че най-добрият американски социолог - Алън Лихтман, който почти никога не е грешал, дава изненадваща оценка на казуса Джо Байдън срещу Доналд Тръмп.
Според известния социолог Джо Байдън е най-подходящият демократ, който може да победи Доналд Тръмп на предстоящите избори, което е много изненадващо мнение, като се имат предвид последните проблеми на президента на САЩ, отбелязва вестникът.
Известен със своята забележително точна система за прогнозиране на кандидатите за Белия дом, Лихтман дава предимство на кампанията за преизбиране на Байдън на фона на нарастващите призиви, че 46-ият президент трябва да се оттегли от надпреварата.
Лихтман, който от 1984 г. насам е правил точни прогнози за всички президентски избори с изключение на един, съветва Демократическата партия да не отстранява Байдън от надпреварата, посочва в. "Дейли експрес".
"Ако демократите се надяват да запазят Белия дом през ноември, те трябва да подкрепят Джо Байдън", твърди той.
Моделът за прогнозиране на Лихтман, който той нарича "Ключове към Белия дом", оценява различни фактори, включително политиката, представянето като цяло и личността на кандидата, отбелязва британският вестник.
В този дух френският в. "Монд" коментира, че малките фрази, които разтърсваха Азия в продължение на четири години, се завръщат в американската президентска кампания.
Вестникът отбелязва, че кандидатът на републиканците Доналд Тръмп е събудил страховете на държавите, които зависят от сигурността на САЩ, в интервю за сп. "Блумбърг бизнесуик".
Запитан от списанието дали би защитил Тайван в случай на война с Китай, бившият американски президент отговори: "Познавам народа много добре, уважавам го много. Те наистина взеха около 100 % от нашия бизнес с чипове. Смятам, че Тайван трябва да ни плаща за отбрана. Знаете ли, ние не сме по-различни от една застрахователна компания. Тайван не ни дава нищо", заяви Тръмп пред сп. "Блумбърг бизнесуик".
По този повод британският в. "Гардиън" отбелязва, че след забележката на Тръмп за отбраната на Тайван акциите на чиповете са паднали още повече.

c