Сряда, 30 октомври 2024

30.10.2024

Последвайте ни

Шефът на МААЕ призова Иран да прилага споразумението за международен мониторинг на ядрената му програма

Генералният директор на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) Рафаел Гроси призова Иран да предприеме конкретни стъпки, за да позволи международен мониторинг на ядрената му програма, предаде ДПА.
След разговори днес с ръководителя на иранската ядрена програма Мохамад Еслами в иранския град Исфахан Гроси заяви, че постигнатото през март 2023 г. споразумение за проверки на ирански ядрени обекти не се изпълнява достатъчно бързо.
Говорейки за споразумението Гроси каза, че има "забавяне в неговото прилагане". Той призова за "много конкретни, много практични и осезаеми мерки, които да могат да бъдат приложени, за да се ускори процесът".В разрез със споразумението от 2023 г. Техеран оттегли през септември разрешението водещи инспектори на МААЕ да работят в Иран. Освен това на агенцията на ООН беше отказан достъп до данни от някои нейни устройства за наблюдение.
Еслами потвърди днес, че прилагането на споразумението е било забавено "поради някои проблеми", обвинявайки за това санкциите срещу Иран.
Еслами обаче е заявил, че се надява на положително развитие след разговорите си с Гроси, предаде иранската агенция ИРНА.
Иранският служител също така предупреди да не се предприемат "враждебни мерки" срещу иранската ядрена програма от страна на Израел.
Двете страни стигнаха до ръба на войната през април, когато Иран предприе директни ракетни атаки и нападения с дронове срещу Израел в отговор на израелски удар по комплекса на иранското посолство в сирийската столица Дамаск.
Израел отговори с нападение срещу военен обект в град Исфахан, важен център на иранската ядрена програма.
Първоначално Иран пое ангажимент да ограничи ядрените си дейности в рамките на знаково споразумение от 2015 г., с което бяха отменени санкциите срещу Техеран. Споразумението обаче беше суспендирано през 2018 г. от тогавашния президент на САЩ Доналд Тръмп.
През последните години Техеран възобнови обогатяването на уран до равнища, близки до тези, които са достатъчни за създаване на ядрени оръжия, посочва ДПА.
 

c