Четвъртък, 18 юли 2024

18.07.2024

Последвайте ни

Сградата на БТА е едно от лицата на София, имаме ясен план как да стане още по-красива и достъпна, заяви генералният директор на агенцията Кирил Вълчев

Сградата на Българската телеграфна агенция (БТА) е едно от лицата на София, имаме ясен план как да стане още по-красива и достъпна. Това заяви генералният директор на БТА Кирил Вълчев по повод на пускането в експлоатация на новия паркинг и новия асансьор в сградата на агенцията, с което тя става по-модерна и по-достъпна. 
Този проект за достъпна БТА, с асансьор и паркинг, е пример как в нашата страна, независимо от политическите противоречия, може да има приемственост и подкрепа дори от политически противници и сменящи се министри, отбеляза Кирил Вълчев. 
С новоизградения асансьор се осигурява достъп на лицата с увреждания до Националния пресклуб на агенцията. Изграждането на асансьора е финансирано със средства от бюджета на БТА, като инвестицията е малко над 250 000 лв. без ДДС. Проектът на агенцията за облагородяване на пространството в задния двор на сградата на медията, чрез изграждане на нов паркинг, получи одобрение по Проект „Красива България“, част от програмата на Министерството на труда и социалната политика (МТСП). В рамките на проекта бяха облагородени 1695 кв. м. дворно пространство в границите на урегулиран поземлен имот на БТА. Общият бюджет на проектното предложение бе на стойност 255 381 лева с ДДС. Финансирането по Проект „Красива България“ бе в размер на 45 % от средствата, а агенцията осигури останалите 55 %.
„Достъпът има различни измерения. Преди три години ние започнахме с отваряне на достъпа до нашите информации, които преди това бяха заключени с потребителско име и парола. За да можеш да четеш истинските новини, трябваше да платиш. Сега вече новините на БТА са абсолютно свободни. Започнахме да правим достъпни нашите архиви. В момента имаме проект за дигитализирането им, но вече всеки ден може да прочетем какво се е случило на този ден някога през годините, както и как то е било отразено от БТА. Днес говорим за достъп до сградата да БТА, една от емблематичните за София и лице на града. Всеки, който пристига в София със самолет или влиза по автомагистрала „Тракия“, спускайки се по бул. „Цариградско шосе“, вижда сградата от началото на 60-те години на архитект Зидаров, която имаше един недостатък – нямаше асансьор. Има само един малък асансьор в далечния край на сградата, който беше абсолютно неизползваем от хора с увреждания“, разказа генералният директор. 
Кирил Вълчев припомни, че единственият достъп до Националния пресклуб на БТА до откриването на новия асансьор беше единствено по емблематичното стълбище в сградата, проектирано от същия архитект. 
„Достъпността има измерение и за паркирането. Най-много харесваме градовете по света, където пред сградите не са паркирани автомобили. Сега, когато имаме законен паркинг в задния двор на агенцията, можем да си позволим да мислим за бъдеще, в което да облагородим пространството пред БТА. Надявам се да го направим отново с „Красива България“, отбеляза Кирил Вълчев. Генералният директор сподели, че следващият план включва да бъде изчистена фасадата на сградата на Агенцията, както и да има възможност тя бъде осветявана в различни цветове, за да бъдат отбелязвани различни поводи - национален празник на някоя страна с нейното знаме, международни празници и други поводи. 
Следващата стъпка е да оправим и зеленото пространство пред Агенцията. Идеята е то да се превърне в място за среща със символите на света. Студенти от Лесотехническия университет и Университета по архитектура, строителство и геодезия предложиха много иновативни и модерни решения това да не става както парка „Мини Европа“ в Брюксел, каза Вълчев. По думите му предложенията са да не бъдат изграждани физически макети, а да бъдат направени интерактивно - като холограми. Надявам се, че ще можем да направим и такъв проект. Може да се каже, че за следващите две години по „Красива България“ ние имаме много ясен план какво може да се случи с БТА, така че лицето на София да става все по-красиво, отбеляза Кирил Вълчев. 
Той постави акцент върху проблема с достъпа до обществените сгради в България. „Търсих различни статистики и се оказва, че май нямаме представа за точния мащаб на проблема в страната ни със стари сгради, строени без асансьори, с обществено предназначение. Ние не знаем колко от тях са без достъп“, отбеляза генералният директор. Той се позова на данни от 2022 г. на Министерството на образованието и науката, според които над 50 % от държавните училища са без асансьори. Според него важно е да се провери кои институции на държавно и общинско ниво, включително училищата, са без достъп до асансьор, а след това да се помисли за мащабна програма и бърз начин този проблем да бъде веднъж за винаги разрешен. 
Той благодари на всички институции и хора, помогнали да бъде реализиран проектът за по-достъпна БТА. 
След събитието в зала „МаксиМ“ започна прожекцията на филма „Петя на моята Петя“, вдъхновен от живота и творчеството на Петя Дубарова. В лентата главната героиня се бори за изграждането на асансьор в училището, в което учи. Гости бяха Николай Урумов, продуцент на филма, и Александра Костова, изиграла ролята на Петя. 
Сред гостите бяха министърът на труда и социалната политика Иванка Шалапатова, заместник-кметът на Столична община Надежда Бачева, заместник-кметът на столичния район "Средец" арх. Николай Христов и Любка Атанасова - главен координатор на проект „Красива България“.

c