Сателитна система следи чистотата на морската вода край Добруджа
Област Добрич не е засегната от петролния разлив в Черно море
Област Добрич и прилежащите ѝ крайбрежни води не са застрашени от петролно замърсяване в резултат на инцидента в Керченския залив. Това става ясно от отговор на министъра на околната среда и водите инж. Петър Димитров до народния представител Свилен Трифонов.
На 20 декември 2024 г. е извършено извънредно пробовземане на морска вода в районите на Дуранкулак, Шабла и Калиакра. Резултатите от анализите показват, че няма наличие на петролни замърсители и морската среда остава чиста.
Освен извънредните проби, Министерството на околната среда и водите осигурява редовен мониторинг на морските води в района чрез Басейнова дирекция „Черноморски район“. Наблюденията се осъществяват с помощта на сателитни изображения и прогнози, предоставени от европейската система „Коперник“.
На 16 декември 2024 г. министърът на околната среда Петър Димитров проведе видеоконферентна среща с министрите на околната среда на Румъния и Украйна. Обсъдено е състоянието на морската среда след аварията в Керченския залив и е постигнато споразумение за постоянен обмен на информация.
Сателитните наблюдения от 18 и 19 декември 2024 г. и прогнозните данни за движението на морските течения показват, че петролният разлив остава локализиран в акваторията на Керченския залив. Не се наблюдава движение на замърсяването към българските териториални води.
Министерството уверява, че при констатиране на замърсяване може да бъде активиран Националният авариен план за борба с нефтени разливи. Планът включва координация между държавни и местни структури за бързо ликвидиране на последствията.
Отговорност за действията при замърсяване на морската среда имат Изпълнителна агенция „Морска администрация“ и специализираният морски аварийно-спасителен отряд. МОСВ също има роля чрез организиране на мониторинг, анализ на проби и координиране на мерки за отстраняване на замърсяванията.