Събота, 18 май 2024

18.05.2024

Последвайте ни

Съперничеството между САЩ и Китай и американските тревоги за китайската позиция към войната в Украйна - коментари от западния печат

Американският Конгрес трябва да действа спешно, за да се противопостави на идващите от китайското правителство заплахи в икономиката и националната сигурност, предупредиха конгресмени от републиканците и демократите, участващи в новосъздадена специална комисия на Камарата на представителите, пише в. "Гардиън".
Според председателя на комисията Майк Галахър двете суперсили водят "екзистенциална борба за това как ще изглежда животът през 21 век". Коментарът беше направен в момент на засилващо се съперничеството между САЩ и Китай, отбелязва изданието.
Комисията започна своята работа в несигурно време за американско-китайските отношения – няколко седмици след прелитането на предполагаем китайски шпионски балон над САЩ и на фона на разузнавателни данни, че Пекин обмисля да предостави смъртоносни оръжия, за да помогне на Русия във войната ѝ срещу Украйна. Напрежението допълнително се изостря и заради китайската милитаризация и агресия към Тайван, а също във връзка с отговора на Китай към пандемията от коронавируса, посочва вестникът.
Галахър се надява комисията да съдейства за оформяне на американската политика и законодателство по отношение на Китай, което да може да получи подкрепата и на републиканците, и на демократите. Но като се имат предвид наближаващите президентски избори в САЩ през 2024 г. и желанието на републиканците да представят президента Джо Байдън като "слаб по отношение на Китай", възможността за двупартийни действия вероятно ще става все по-малка, коментира вестникът.
"Времето не е на наша страна", заяви Галахър, призовавайки силно разделения Конгрес единно да се противопостави на Китай. "Нашата политика през следващите 10 години ще подготви почвата за следващите сто", каза конгресменът от Републиканската партия. Раджа Кришнамурти от Демократическата партия сподели усещането за спешност, изразено от Галахър. Кришнамурти каза, че демократите и републиканците години наред са "подценявали" китайското правителство, смятайки, че икономическата интеграция ще "доведе неизбежно до демокрация". По думите му обаче това не е станало и сега САЩ трябва да бързо да предприемат действия в икономически и търговски план, за да подобрят своето представяне в съперничеството с Китай. "Ние не искаме война в КНР", каза той, "нито студена война, нито гореща война. Не искаме сблъсък на цивилизации", посочва Гардиън, като изтъква, че първото заседание на комисията е показало рядък пример за надпартийно единство в иначе разделения Конгрес.
Китайското външно министерство и държавни медии значително са увеличили през последните месеци отправянето на антиамерикански послания и отразяването на руската пропаганда за войната в Украйна, пише в. "Вашингтон таймс".
Според анализатори това е характерна черта на "Студената война 2", а Китай и Русия се придвижват към пълно реторично синхронизиране срещу САЩ и демокрациите по света, които застават на страната на Америка, отбелязва изданието.
Китайското външно министерство обвини в доклад миналата седмица САЩ и НАТО в провокиране на руското нахлуване в Украйна и заяви, че това е част от модел на политическа, военна, икономическа, технологична и културна "принуда" с цел да се запази позицията на Америка като доминираща световна суперсила. Според доклада Вашингтон засилва "блоковата политика" и подклажда конфликти в няколко региона, за да поддържа американското господство, посочва вестникът.
Държавният департамент на САЩ определя подобни твърдения като "пропаганда", която отразява увеличаващите се усилия на Китайската комунистическа партия да оформя дебата в една разрастваща се информационна война между Вашингтон и Пекин.
Китайският президент Си Цзинпин и други висши служители отдавна изнасят антиамерикански речи и разпространяват доклади, атакуващи Америка и нейните политики пред вътрешната публика в Китай. Китай също така през последните години, особено през епохата на КОВИД-19, отразяваше иранската и руската антиамериканска пропаганда. Но според анализатори различното сега е, че Пекин създава пропагандата и я разпространява на английски език за консумация от аудитория далеч от Китай, коментира вестникът.
Директорът на ФБР Кристофър Рей вчера за първи път публично потвърди класифицираната оценка на оглавяваната от него агенция относно произхода на пандемията, като заяви, че тя вероятно е предизвикана от изтичане на вируса от лаборатория в Китай, пише в. "Уолстрийт джърнъл".
По думите му китайското правителство се е опитвало да "осуети и обърка" разследването, провеждано от ФБР, други американски ведомства и чуждестранни партньори във връзка с произхода на пандемията. Той обаче каза, че работата на ФБР по въпроса продължава, отбелязва изданието.
В същото време в Китай на посещение пристигна беларуският президент Александър Лукашенко, който е един от най-твърдите съюзници на Русия. Визитата му идва в момент, когато в САЩ и Европа има все по-големя тревога относно позицията на Китай към войната в Украйна, коментира в. "Ню Йорк таймс".
САЩ заявиха, че разглеждат посещението на Лукашенко като пореден знак за засилването на връзките на Пекин с Москва и на китайската подкрепа за Русия в конфликта в Украйна. По-рано Вашингтон обвини Пекин, че се готви да представи оръжия и боеприпаси на Русия, за да ѝ помогне във войната ѝ в Украйна, посочва изданието.

c