Сряда, 31 декември 2025

31.12.2025

Последвайте ни

Рентите в област Добрич - от 30 до 100 лева за декар

Области от Северозападна България обаче вече дават по-високи ренти от Добруджа, на места са 130 лева за декар

Земеделските производители в Добруджа ще направят всичко възможно рентите за 2025 година да бъдат изплатени в обичайните срокове – до Коледа. Това заяви председателят на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите Радостина Жекова, като подчерта, че за арендаторите изплащането на рентите остава приоритет, въпреки изключително трудната година.

По думите ѝ размерът на рентите в региона тази година варира в много широки граници – от 30 до 100 лева на декар, което е резултат от сериозните разлики в добивите между отделните землища и микрорайони в Добруджа. „Има места с добри резултати – при есенниците пшеница и ечемик, а на отделни полета и при царевицата са отчетени добиви от 400–500 кг. За съжаление, в други райони добивите са били нулеви“, коментира Жекова.

Именно тази силна неравномерност в реколтата определя и различията в рентните плащания. Председателят на съюза е категорична, че фермерите ще изпълнят ангажиментите си към собствениците на земя, освен в случаите, в които някой производител бъде принуден да прекрати дейност поради финансови затруднения.

Ситуацията в Добруджа се вписва в по-общата картина за земеделския сектор през 2025 година, която според фермерите е една от най-тежките в последните години. Ниските изкупни цени, слабото търсене на зърно и нарастващите разходи за торове, препарати и горива поставят стопанствата под сериозен натиск. По данни от сектора международните цени на пшеницата и царевицата остават под нивата от предходни години, което допълнително ограничава възможностите за по-високи ренти.

На този фон сравненията с други региони на страната показват значителни различия. В Северозападна България, включително в части от областите Монтана и Плевен, рентите на места достигат до 130 лева на декар, благодарение на по-добри добиви и по-слабо засегнати от сушата площи. В Добруджа обаче сушата и климатичните аномалии са се отразили много по-тежко, което ясно личи и в рентните нива.

„Разликите са факт и няма как да бъдат изравнени изкуствено. Те са пряко следствие от добивите“, обобщава Радостина Жекова и допълва, че предизвикателствата пред земеделците остават сериозни и през следващата година, ако не настъпи промяна в пазарната среда и климатичните условия.

c