Радостина Жекова: Земеделските стопани в област Добрич чакат успешна пролетна кампания
Председателят на Добруджанския съюз на зърнопроизводители споделя оптимистични прогнози за предстоящата сеитба

Земеделските производители посрещат пролетта с надежда след дългоочакваните валежи през зимния сезон. Това сподели Радостина Жекова, председател на Добруджанския съюз на зърнопроизводители и член на УС на Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ).
"Към този момент преживяваме една страхотна зима, която отдавна не бяхме виждали в сектор Земеделие. Може би последните четири години сме нямали толкова дъждове през късната есен и сега снеговете. Така че има огромна надежда в земеделието", споделя Жекова.
Според нея посевите от пшеница са в отлично състояние към момента, което дава основание за оптимизъм сред стопаните. Въпреки това, предстоящата пролетна кампания се очертава като предизвикателство, тъй като включва едновременно грижи за пшеницата и сеитба на слънчоглед и царевица.
"Предвид влагата, която вече се натрупа, би трябвало да нямаме проблеми с тази сеитба," отбелязва председателят на Добруджанския съюз, макар и с уговорката, че е още рано за категорични прогнози.
Драстичен скок в цените на торовете
Сериозно притеснение за земеделците се оказват цените на торовете, които бележат значителен ръст. "Изненадващо тази кампания всъщност са цените на торовете. Тръгнахме от 500 лева, стигнахме в момента нива от 850 лева за амониев нитрат, който е най-употребяваният тор," обяснява Жекова.
Допълнително напрежение създава решението на Европейската комисия за въвеждане на мита срещу руските торове. "Заявката, която даде Европейската комисия с приемането на митата срещу руската тор, е впечатляваща. Очакват ни мита от порядъка на 420 евро за тон," посочва тя и изразява притеснение относно въздействието върху европейските производители.
Партньорските отношения – опора в трудни времена
Въпреки финансовите предизвикателства, Жекова подчертава значението на дългогодишните партньорски взаимоотношения с доставчиците. "Ние сме от сектора, в който доставчиците ни вярват, че с години сме натрупали отношения. Тоест, каквото и да се случва, ще бъдем подкрепени от доставчици", обяснява тя.
По думите й, въпреки че банките през последните три години гледат скептично на сектора, няма сериозни затруднения по отношение на финансирането.
Търговията – истинското предизвикателство
Според Жекова, предизвикателствата в търговията с продукция продължават. "В момента няма кой знае каква търговия, но е обичайно. Чака се търговия на международния пазар. Знаете, че последните години малко трудно се търгува. По-малки са партиите, които се купуват поради движението на цените", споделя тя.
Специално внимание Жекова обръща на ситуацията със слънчогледа, позовавайки се на изказвания на експерти от сектора. "България няма проблем с производството си на слънчоглед и на слънчогледово олио. Големият проблем е търговията – износът на слънчогледово олио," пояснява тя и добавя, че българските производители са загубили значителен пазарен дял в Европа заради украинското олио.
Устойчивост на сектора въпреки трудностите
Отговаряйки на въпрос относно фалити в сектора след трудната минала стопанска година, Жекова е категорична: "Българското земеделие много трудно фалира".
Тя обяснява този феномен с особените взаимоотношения с доставчиците: "Доставчиците искат да си жив. Не могат да те оставят да фалираш, защото трябва да си вземат парите. Това, което трупаме като задължения, просто се прехвърля в следващата година. Всеки доставчик се моли да оцелееш, за да може да си платиш задълженията, които си натрупал преди година-две".
Жекова отбелязва също, че много земеделци разполагат със земя, която при нужда могат да продадат. Тя споменава, че през изминалата година на пазара е излязла значително количество лична земя на производители, което е довело до корекция в цените. "Коригираха се и цените на земите - слязоха надолу. И рентите са определен фактор в това отношение, както и многото предлагане на земеделска земя и излизането на инвестиционните търговци", заключава председателят на Добруджанския съюз на зърнопроизводители.