Четвъртък, 26 декември 2024

26.12.2024

Последвайте ни

Радостина Жекова: Опитваме да запазим рентите в област Добрич на нивата от 2023 г.

Все още единични са случаите на изплащане на ренти в областта и те са на нивата на миналата година, каза председателят на ДСЗ

В разгара на есенната кампания за производителите на зърнени култури разговаряме с Радостина Жекова, председател на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите /ДСЗ/ за актуалната обстановка в сектора, нивото на пазарите, метеорологичното влияние за процесите.

Каква беше запасеността от влага в почвата при старта на есенната кампания?

Запасеността от влага в почвата беше доста различна на места, защото имаше и различни валежи, но в по-голямата си част имахме около 85% влагозапасеност на дълбочина от 25 см.

Валежите в момента как се отразяват на сеитбата? Ще доведат ли до забавянето й?

Една част от колегите, които не успяха да засеят, със сигурност в момента не могат да сеят и ще трябва да изчакат, докато изсъхне, за да влязат и да подновят сеитбата. Това, което сега е по-притеснително за пшеницата, която никне в момента, е понижението на температурите. Притеснени сме, но се надяваме, понеже следващите десетина дни температурите ще са по-високи, да има време пшениците да поникнат и да братят. Така че, надяваме се да имаме тази възможност.

Как оценявате текущата ситуация на пазара на зърнени култури и какво е отражението върху земеделските производители?

В момента цената на пшеницата падна. Беше стигнала до нива от 400 лв. за тон, но в момента такава цена няма. Търговията е доста вяла, което е притеснително, защото идва време за ренти. От друга, страна цената на слънчогледа се повиши малко. Беше стигнала 1000 лв. за тон, а в момента има предложения за 1100 лв. За царевицата почти няма търсене, при нея цените бяха около 360 лв./тон. Пазарът на земеделска продукция е доста спокоен поради това, че няма кой знае какво търсене, освен на слънчоглед.

Има ли вече яснота в какви рамки ще са рентите тази година, предвид, че добивите от пролетните култури са много ниски?

Това, което чувам в момента, понеже са единични случаите, в които вече се изплащат ренти, е, че се запазват нивата от 2023 година. Опитваме се да запазим това ниво, въпреки лошите резултати от пшеница и царевица.

Скоро участвахте в голямо корпоративно събитие в сферата за зърнопроизводството в курорта "Албена". Какви са актуалните теми, които вълнуват земеделските стопани?

Това, което промотираха колегите, е свързано с дигитализацията на сектора. Представиха ни програма, която може да ни даде информация на база хилядите опити, които са направени и на база проследяването на климата за най-правилните хибриди, които можеш да набереш в микрорайона, в който се намираш. Коментирахме, че селекцията в момента се бори за по-устойчиви на изпаряване хибриди слънчоглед и царевица, да можем да сеем на ниска гъстота, което на практика също регулира добивите. Има изключително големи научни екипи, които стоят зад тези семенарски компании, които влагат страшно много ресурс в иновации и винаги си струва.

c