Понеделник, 09 септември 2024

09.09.2024

Последвайте ни

Пожарът край границата е най-мащабният в област Добрич за последните години (ВИДЕО)

За 12 часа успяха да го потушат огнеборци от Генерал Тошево и Добрич, горски, доброволци и земеделски стопани с техника

2000 декара широколистна горя изгоряха при огромния пожар, избухнал вчера по обяд в землището на село Лозница, Генералтошевско.

Масивът е 3000 декара, горяха 2000 декара т.нар. черна гора – дива, недостъпна гора с висока тревна растителност, храсти, без пътища и просеки, обясни пред Про Нюз Добрич главен инспектор Тихомир Катранджиев, началник на Сектор “Пожарогасителна и спасителна дейност” в Регионална дирекция “Пожарна безопасност и защита на населението” /РД ПБЗН/ в Добрич.

Според първоначални данни най-вероятната причина за пожара е небрежност, проявена от работници, които са боядисвали стълбовете на далекопровода. Макар те да твърдят, че е късо съединение в далекопровода. Това предстои да се установява.

Вероятно пожарът е възникнал около 11,30 часа вчера. В 11,45-11,50 ч. е получен първият сигнал. „Когато разбрах за какво става въпрос, разпоредих цялата служба в Генерал Тошево да бъде вдигната – всички, които не в отпуск и не са заминали извън района“, посочи Катранджиев. От РС ПБЗНС Ген. Тошево отишли два автомобила, от Добрич – още два. След това от службата в Генерал Тошево изпратили и другите два автомобила, но единият пукнал гума още по пътя. „Нямаше време да отстраняваме повредата, просто го оставихме на пътя. Днес вече трябва да е прибран“, обясни главният инспектор.

„Гореше на четири фронта. Вятърът беше умерен и разпространяваше огъня в посока Румъния. Чрез Националния оперативен център бяхме предупредили румънците и имаше изпратени два екипа от тяхна страна, които очакваха огъня“, разказва гл. инсп. Тихомир Катранджиев.

Той посочи, че, ако пожарът не беше овладян щяха да изгорят още 2000 декара. А пренасяйки се в Румъния – резерват на площ 22 000 декара.

„В един момент изтървахме пожара, защото вдигна пламък и го хвърли на 30 метра. Нашите пожарникари и румънските се срещаха на браздата. През Националния оперативен център бяха изпратили румънските екипи и те го овладяха на тяхна територия“, обясни той.

Горят над 1500 декара гори в област Добрич, става страшно, ако се прехвърли в Румъния

Огнеборците били разделени на три участъка. На място били изпратени още два пожарни автомобила от Добрич, както и допълнителен състав от областния град. Така до 0.30 – 1.00 часа, когато вече не се виждали пламъци, пожарникарите влезли в гората и с насрещен огън успели да спрат пожара. На място били оставени два дежурни екипа през нощта. Сутринта съобщили, че вече няма опасност, но през нощта три пъти са влизали в гората, защото огънят се е разраствал и тръгвал. Ако нямаше дежурни екипи днес отново щяхме са гасим пожара, коментира Тихомир Катранджиев.

Днес продължава да има екип на дежурство, за да следи пожарът да не се възобнови. В изгорялата част от гората има дънери, сухи дървета и там огънят със сигурност тлее.  

Не е допуснато да се застрашат населени места. Спасен е пчелин със 108 кошера, като огънят е спрян на стотина метра от него.

По думите му пожарът е бил огромен, какъвто в последните години не е имало на територията на областта. „Справихме се без самолети, без помощ от други региони. Голяма помощ ни оказаха земеделските стопани със земеделска техника – трактори, дискови брани. Ако не бяха те, нямаше по никакъв начин как да се справим. Имаха 4 водоноски, с които ни носеха вода. Помагаха и горските служители. На място имаше и Гранична полиция“, каза гл. инсп. Катранджиев. По думите му направеното от пожарникарите граничи с героизъм. Двама огнеборци изчезнали през нощта, защото влезли вътре в гората, но благополучно се върнали.

„Няма как да се ликвидира пожарът, ако не се влезе вътре. А, за да се влезе в тази гора, трябва да се лази под храстите и трънаците. С гръбна пръскачка, с палка, периметър по периметър да го спреш, за да не се разпространява“, обясни той.

Пожарникарите, участвали в гасенето на пожара, ще бъдат предложени за награда, каза гл. инсп. Тихомир Катранджиев. Но той отново подчерта, че огнеборците е нямало да се справят без помощта на земеделските стопани, на които благодарят специално.

 

 

c