Сряда, 03 юли 2024

03.07.2024

Последвайте ни

Подвижен високотехнологичен апарат за първична диагностика ще спомага работата на лекарите от спешното отделение на кърджалийската болница

Високотехнологичен подвижен рентгенов апарат за първична диагностика ще подпомага работата на лекарите от спешното приемно отделение на кърджалийската болница, каза пред журналисти директорът на Многопрофилната болница за активно лечение (МБАЛ) „Д-р Ат. Дафовски“ проф. д-р Тодор Черкезов.
Той обясни, че апаратът е осигурен от Министерство на здравеопазването по проект „Укрепване на капацитета на болничната мрежа за реакция при кризи“, финансиран по Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014 – 2020. Теглото му е около 700 кг. и може да се придвижва самостоятелно по зададена команда.
„Важното е, че в условия на политравми на спешност ние имаме една нова опция за работа. Това скъсява времето за поставяне на диагноза, което е изключително важно. След това е ненатоварващо за пациента, защото знаете, че когато пациентът има политравми, той не бива да се придвижва прекалено много на различни места – от носилки на апарати и т.н.“, каза проф. Черкезов.
С апарата могат да се видят всички подробности по скелетната система на човека, както и да се установяват различни мозъчни кръвоизливи и изливи в гръдната и коремната кухина, както и органите в кухините. Това не е първият мобилен апарат за лечебното заведение, но е първият за първична диагностика. 
Апаратът не замества работата на класическите апарати, но знаете за т.нар. „първи златен час“, който в спешната медицина има изключително голямо значение. Това са състояния, които в първия час трябва да бъдат по най-бързия начин диагностицирани и овладени чрез подходящо лечение, обясни проф. Черкезов.
Той подчерта, че с апарата могат да бъдат гледани пациенти на всякаква възраст – от 0 до 100 години, както и такива с отклонения, като психични състояния или под въздействието на упойващи вещества. Преди да бъде въведен в експлоатация обаче, апаратът трябва да премине стандартната процедура по лицензиране през Агенцията по ядрено регулиране, а докато тече процедурата, ще бъдат обучени кадри, които да боравят с него, обясни директорът на болницата.
Новата придобивка ще се използва при пациенти в спешни състояния, които не са рядкост в лечебното заведение. Само през предходните 24 часа през спешното приемно отделение са преминали близо 100 души, като близо една трета от тях са били хоспитализирани, отчетоха от болницата. 

c